Mavi Lotus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mavi Lotus
Le Lotus Bleu
TENTEN Mavi Lotus albüm kapak.jpg
Yazar Hergé
Ülke Belçika
Dil Fransızca
Yayımcı Le journal de Tintin
Sayfa 62
Tenten'in Maceraları serisi
Firavunun Puroları Mavi Lotus Kırık Kulak

Mavi Lotus (Fransızca:Le Lotus Bleu) Tenten serisinin 5. Macerasıdır. Firavunun Puroları Macerasının devamıdır. Yazar ve çizer Hergé tarafından yaratılmıştır. Serinin yan karakterlerinden Mitsuhirato, Şanghay uluslararası bölge şefi Dawson ve Çang Çong Jen ilk kez bu macerada görülmüştür.

Maceranın özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Tenten, Firavunun Puroları macerasında uluslararası bir uyuşturucu kaçakçı çetesinin önemli üyelerini yakalar ve çetenin şefinin kaçırdığı Ravhacputalah Mihracesinin oğlunu kurtarır. Çetenin şefi kayalıklardan uçuruma düşüp ölür. Çetenin şefinin cesedi bulunamaz.

Tenten ve Milu hak ettikleri tatili Kavhacputalah Mihracesinin konağında geçiriyorlardır. Çipaluvişni adında bir hint fakiri onun falına bakar. Tenten'e onun için çok tehlikeli bir hint fakiri ve sarı derili adam gördüğünü söyler. Hemen sonra Şanghay'dan Tenten ile görüşmek isteyen biri gelir. Ona Mitsuhirato ve Şanghay derken; racaycalı ok ile vurulur. (Firavunun Puroları'na bakınız.) Tenten, Şanghay'ya gider. Mitsuhirato ile görüşür. Mitsuhirato ona Ravhacputalah Mihracesinin tehlikede olduğunu söyler. Tenten Ertesi gün Hindistan'a dönmeye karar verir. Tenten otele dönerken, biri üstüne atılır. Yandan geçen arabadan Tenten'e ateş etmeye çalışırlar, ama Tenten'in üzerine atılan kişi sayesinde ıskalarlar. Tenten otel odasına döner. Tam masasının üzerindekini içecek iken; yine aynı kişi fincana ateş eder. Tenten, onu sokakta arar, ama bulamaz. Otele döndüğünde Milu'yu baygın bulur. Yere dökülen çayı içmiştir. Tenten'e bir telgraf gelir. Onunla Tai P'in Lu adlı sokakta, saat onda birinin onunla buluşmak istediği yazılıdır. Tenten gider, ama çok geç kalır. Adam çoktan racaycalı okla delirtilmiştir. Tenten'e hakikate ermesi için başını keseceğini söyleyip durur. Tenten, deliyi polise teslim eder. Ertesi gün, RANCHİ'ye biner ve Hindistan'a dönüş yolculuğu başlar. O gece; gemiden kaçırılıp, Çin'e geri getirilir. Ejder'in Oğulları gizli afyonla mücadele örgütünün genel karargahındadır. Sabah uyandığında, örgütün başı olan, bay Wang ona örgütün amacını anlatır. Mitsuhirato örgütün en büyük düşmanıdır ve onu Hindistan'a çağıran telgraf sahtedir. Mitsuhirato, Çin'deki japon casusudur. Afyon kaçakçıları ile bağlantıları vardır. O hattan bir telsiz bağlantısı gelir. Telsizde, kodlanmış bir şekilde "Bu gece onda Mavi Lotus" yazılıdır. Mavi Lotus, Şanghay'daki bir afyon tekkesidir. Tenten onda Mavi Lotus'a gider.