Arabalar (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Arabalar
Cars
Arabalar filminin afişi
Yönetmen
Yapımcı Darla K. Anderson
Senarist
Hikâye (eser)
Oyuncular
Müzik Randy Newman
Stüdyo Pixar
Dağıtıcı Walt Disney Pictures
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 9 Haziran 2006
Süre 116 dakika
Ülke  ABD
Dil İngilizce
Bütçe 120.000.000 $
Hasılat 462.216.280 $
Devam filmi Arabalar 2

Arabalar (İngilizce: Cars), Pixar yapımı, dağıtımı Walt Disney tarafından gerçekleştirilen, 2006'da yayımlanan Amerikan komedi-macera ve animasyon filmidir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Piston Kupa'sını almayı hedefleyen çaylak bir yarışçı olan Şimşek McQueen, son yarışta liderliği 3 yarışçı ile paylaşmıştır. bu yarışçılar Kral lakaplı Strip Weathers ve Chick Hicks'dir. Son bir yarış için California'ya doğru yola çıkan Şimşek McQueen, yolda onu taşıyan araçtan düşer ve kaybolur. Onu taşıyan aracı ararken yolu Radyatör kasabasına düşer. Porsche marka bir araba olan Sally'ye aşık olur ve art arda 3 tane Piston Kupası almış yarışçı Hudson Hornet (Doc) ile tanışır. Kasaba'da yaşayan Çekici Mater ile dostluk kurar. Burada geçirdiği sürede hayatı değişir.

California'ya tam vaktinde yetişen Şimşek McQueen, geride bıraktığı anılar yüzünden yarışa odaklanamaz. Yarışın kendisi için bittiğini düşünürken Radyatör kasabasında ki arkadaşları ona yardıma gelir ve Pit lideri Hudson Hornet (Doc) olur. Tam yarışı kazanıcakken Kral (Strip Weathers) bir kaza geçirir. Ona yardım etmek isteyen Şimşek McQueen, Kral'ın yarışını bitirebilmesini sağlar ve bu yüzden yarışı kaybeder. Bundan dolayı saygı gören Şimşek McQueen, mutlu olur ve Radyatör kasabasına geri döner ve yarış üssünü buraya kurar.

Karakterler Ve Seslendirenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkçe Dublaj[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]