Terminal (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Terminal
The Terminal
Terminal film afişi
Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Laurie MacDonald
Walter F. Parkes
Steven Spielberg
Senarist Andrew Niccol (hikâye)
Sacha Gervasi (hikâye ve senaryo)
Jeff Nathanson (senaryo)
Oyuncular Tom Hanks
Catherine Zeta-Jones
Stanley Tucci
Barry Shabaka Henley
Kumar Pallana
Diego Luna
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Janusz Kaminski
Kurgu Michael Kahn
Stüdyo Dreamworks
Dağıtıcı Dreamworks
Cinsi Sinema filmi/TV filmi
Türü Drama, Romantik Komedi
Renk Renkli
Yapım yılı 2003, ABD
Çıkış tarih(ler)i Amerika Birleşik Devletleri Haziran 2004
Birleşik Krallık Eylül 2004
Türkiye Eylül 2004
Süre 127 dk
Dil İngilizce
Bütçe 60.000.000 $
Hasılat 219.417.255 $
Resmî sitesi

Terminal, başrolünde Tom Hanks'in oynadığı politik komedi-drama türünde 2004 yapımı bir film. 1988'den 2006'ya kadar tam 18 yıl Paris-Charles de Gaulle Havalimanı'nda yaşayan Mehran Karimi Nasseri'den esinlenilerek çekilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Steven Spielberg'ün gerçek bir olaydan esinlendiği ilgi çekici bir öyküye sahip bir politik komedi olan film, Doğu Avrupa'dan Krakozya adlı bir ülkeden New York'a gelen Viktor Navorski'nin (Tom Hanks) öyküsünü anlatıyor. Amerika yolundayken ülkesinde askeri darbe olması üzerine Viktor, New York'un JFK Uluslararası Havaalanında mahsur kalır. Pasaportu artık geçersiz olduğu için ABD'ye girme hakkını yitirmiş durumdadır. Ülkesindeki savaş bitinceye kadar havaalanı terminalinin transit yolcular salonunda beklemek zorundadır. Zamanla havaalanı görevlileri ile dost olur ve hatta bir hostesle (Catherina Zeta-Jones) arasında duygusal bir bağ gelişir. Havaalanının Güvenlik müdürü Frank Dixon (Stanley Tucci) Viktor'un varlığını bir türlü kontrol edemediği bürokratik bir facia olarak görür ve bu sorundan bir an önce kurtulmanın çaresini bulmaya çalışır. Viktor'un Amerika'ya gelme amacı ise babasının bir zamanlar çok sevdiği Amerikalı bir müzik grubundan aldığı imzalı fotolardan eksik olanı tamamlamaktır. O sanatçıyı bulup imzalatmak için yolculuğa çıkmıştır.

Krakozya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eski Sovyetler Birliği'nin dağılmasıyla kurulduğu varsayılan hayali bir ülkedir. Kendine özgü bir dili vardır. 2004 yılında iç savaş çıkar ve ülkede darbe olur. Hayali ülkenin ismi Spielberg'in favori şehirlerinden Polonya'daki Kraków şehrinden gelmektedir.[kaynak belirtilmeli] Krakozya'nın kesin konumu, Doğu Avrupa ya da eski bir Sovyet Cumhuriyeti olma fikriyle kasıtlı olarak belirsiz bir şekilde tutulmaktadır. Bununla birlikte, filmin sahnelerinden birinde, devam eden çatışmayla ilgili bir haber raporu sırasında havaalanının televizyon ekranlarından birinde Krakozya'nın haritası kısaca gösteriliyor ve Kuzey Makedonya ile sınırı olduğu gösterilmektedir.

Ödülleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Adaylıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2005 Golden Trailer Awards (Altın Fragman Ödülleri) - En iyi romantik film
  • 2005 Motion Picture Sound Editors, Golden Reel Awards (Altın Makara Ödülleri) - En iyi ses kurgusu

Kazandıkları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 2005 Art Directors Guild (Sanat Yönetmenleri Derneği) - Yapım tasarımında mükemmellik ödülü
  • 2005 BMI Film & TV Awards (BMI Film & TV Ödülleri) - En iyi film müziği ödülü (John Williams)

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bazı eleştirmenler filmin, 1988'de mülteci kâğıtlarının çalınmasından dolayı 2006 yılına kadar Charles de Gaulle Havaalanı'ndan Birinci Terminali'nde yaşayan ve İranlı bir mülteci olan Mehran Karimi Nasseri'nin hikâyesinden esinlendiği belirtmiştir. The New York Times gazetesi, Eylül 2003'te Spielberg'in Nasseri'nin yaşam hikâyesini filmin temelini olarak aldığını kaydetti ve Eylül 2004'te Guardian gazetesi de, Nasseri'nin film yapımcılarından binlerce dolar aldığını belirtti. Bununla birlikte, stüdyonun tanıtım materyallerinden hiçbiri, Nasseri'nin hikâyesinin ilham kaynağı olduğundan bahsetmemektedir.

Steven Spielberg, üretim uzunluğu boyunca filme almasını sağlayacak gerçek bir havaalanı bulmak için dünyayı dolaştı, ancak bulamadı. Terminal seti LA / Palmdale Bölgesel Havaalanında büyük bir hangarda yapılmıştır. Rockwell International B-1B bombardıman uçağını inşa etmek için ABD Hava Kuvvetleri Fabrikası 42 kompleksinin bir parçası olan hangar kullanıldı. Set, tam deprem yönetmeliğine göre inşa edildi ve Düsseldorf Havaalanı'na dayanıyordu. Hem fiili terminalin hem de yanlamasına olarak görülen kümenin şekli, bir uçak kanadının kesitidir. The Roger Ebert'in yaptığı incelemelerde belirttiği ve Spielberg'in Empire dergisinin bir özelliği tarafından onayladığı Terminal için set tasarımı, Jacques Tati'nin klasik filmi Play Time'dan büyük ölçüde esin kaynağı oldu. Hanks, Viktor Navorsky'nin karakterini, Bulgar göçmeni olan kayınpederi Allan Wilson'a dayandırdı. Hanks, ayrıca Peter Budevski adlı bir Bulgar çevirmen tarafından yardım aldı.

Film setinde her şey gerçek hayatta olduğu gibi çalıştı. Gerçek yiyecekler, dondurma ve kahveler uygun dükkanlarda vardı. Yürüyen merdivenler iflas eden bir mağazadan satın alındı. Konsolosluğun her birinde gerçek şirket sponsorluğunda gerçekleştirildi. Birçok mağazada ve Viktor, Brookstone, La Perla ve Discovery Channel mağazalarında bir iş istiyor, Burger King'de yemek yiyor, New York City rehber kitaplarını Borders'dan satın alıyor ve takım elibisesini Hugo Boss'tan satın alıyor. Enrique ise, Sbarro'daki Dolores'e öneriyor.

Çoğu dış çekim ve gerçek uçakların bulunduğu yerler Montréal-Mirabel Uluslararası Havalimanı'nda çekildi: orada, göç masalarına bakan asma katın ve arkalarından bagaj taşıyıcılarına bakan ilave iç çekimler de yapıldı.

Boeing 747 uçağı, United Airlines tarafından sağlandı. Star Alliance filme büyük sponsor oldu ve oyuncuların yanı sıra üniforma, ekipman ve figüranlar da sağladı. Star Alliance havayollarının ağır varlığına rağmen, Delta Air Lines pilotu filmin son beş dakikasında Viktor'u bir sahneye geçiriyor.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]