Dünyalar Savaşı (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünyalar Savaşı
War of the Worlds
Filmin özgün dili olan İngilizce posteri
Yönetmen Steven Spielberg
Yapımcı Kathleen Kennedy
Colin Wilson
Senarist Josh Friedman
David Koepp
Uyarlama H. G. Wells'in Dünyaların Savaşı (The War of the Worlds) adlı romanından
Anlatıcı Morgan Freeman
Oyuncular Tom Cruise
Dakota Fanning
Justin Chatwin
Müzik John Williams
Görüntü yönetmeni Janusz Kaminski
Kurgu Michael Kahn
Stüdyo Amblin Entertainment
Cruise/Wagner Productions
Dağıtıcı Paramount Pictures (Kuzey Amerika)
DreamWorks (uluslararası)
Renk Renkli
Çıkış tarih(ler)i 29 Haziran 2005 (2005-06-29) (Amerika Birleşik Devletleri)
Süre 116 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce
Bütçe 132 milyon $
Hasılat 591.745.540 $

Dünyalar Savaşı (İngilizce özgün adıyla War of the Worlds), yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı, H. G. Wells'in Dünyaların Savaşı (The War of the Worlds) adlı romanından uyarlanan, bilimkurgu, felaket ve gerilim türlerindeki 2005 yapımı Amerika Birleşik Devletleri filmi. Senaristliğini Josh Friedman ile David Koepp'un üstlendiği filmin başrollerini Tom Cruise, Dakota Fanning ve Justin Chatwin paylaşmaktadır. Film, Dünya'ya gerçekleşen bir Uzaylı saldırısı sonrasında bir ailenin başından geçenleri konu almaktadır.

Çekim aşaması 73 gün süren filmin ve çekimleri Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya, Connecticut, New Jersey, New York ve Virginia eyaletlerindeki çeşitli yerlerde gerçekleştirildi. Çalışmaların bilinçli olarak gizlice yürütülmesi nedeniyle yayınlanması öncesinde film hakkında detaylı bilgiler basına yansımadı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 29 Haziran 2005'te, dünyanın farklı bölgelerinde ise farklı tarihlerde vizyona girdi. Dünya çapında elde ettiği 591 milyon $'ın üzerindeki hasılatla yılın en çok hasılat elde eden dördüncü filmi oldu. Film, En İyi Görsel Efekt, En İyi Ses Miksajı ve En İyi Ses Kurgusu dallarında üç Akademi Ödülü adaylığı kazandı.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin açılış anlatımında, Dünya'nın muazzam bir zekaya sahip ve merhametsiz dünya dışı varlıklar tarafından gözlemlendiğini açıklıyor. İnsan, kuşkusuz bir damla suda bulunan mikroorganizmaların sürüsü gibi dünyaya hükmettiği için, bu varlıklar her şeyi bizden almak için komplo kurmuşlardır.

Karısından boşanmış olan liman işçisi Ray Ferrier (Tom Cruise), New York, Brooklyn,'de bir rıhtımda vinç operatörü olarak çalışmaktadır ve çocukları 10 yaşındaki kızı Rachel ve genç oğlu Robbie'den uzaklaşmıştır. Ray'in hamile eski karısı Mary Ann, Boston'daki ailesini ziyarete giderken iki çocuğunu da Bayonne, New Jersey'deki evine bırakır. Daha sonra, yakındaki bir kavşağın ortasına birden çok kez yıldırım düştüğü ve neredeyse tüm elektronik cihazları anında kızartan elektromanyetik darbeye neden olan garip bir fırtına meydana gelir. Bir müddet sonra "tripod" şeklinde devasa bir savaş makinesinin yerin altından çıkıp yükselir ve bölgeyi yok etmek için güçlü enerji silahları kullanır. Halk panik halinde kaçışırken, Ray'de kalabalığa katılır, kaçışan insanların çoğu ateşlenen silahlardan gri bir kül haline getirilmektedir.

Ray çocuklarını toplar, kasabaya gitmeden önce ona nasıl tamir edileceği konusunda tavsiyede bulunan yerel tamirciden bir minibüs çalar ve güvenli bir yere sığınmak için eski karısı Mary Ann'in New Jersey banliyösündeki boş evine gider. O gece bodrum katına sığınırlar, ancak çok geçmeden garip bir kükreme sesi ve ardından evi yok eden bir patlama duyarlar. Ertesi sabah Ray ve Robbie, bir Boeing 747'nin mahallenin ortasına düştüğünü görürler. Ray, yiyecek bulmak için enkazı toplayan gezgin bir TV haber ekibiyle tanışır ve ona birden fazla tripodun dünyanın dört bir yanındaki büyük şehirlere saldırdığını açıklarlar. Tripodların insan saldırısından korunmak için güç kalkanları olduğunu ve tripodların pilotlarının, binlerce yıldır yeraltında gömülü olduğu varsayılan makinelerine girmek için şimşek fırtınaları ile yeraltına indikleri bilgisini verir.

Ray, çocukları anneleriyle birlikte olmaları için Boston'a götürmeye karar verir, ancak çaresizlik içinde olan bir insan kalabalığı, araçlarını terk etmeye zorlayarak onları dışarı çıkarmaya zorlar. Sonunda bir Hudson Nehri feribotuna ulaşırlar, aniden ortaya çıkan savaş tripodları, mültecilerin çoğunu ya katleder ya da kaçırır, ancak Ray'in ailesi kaçmayı başarır. ABD Deniz Piyadelerinin bazı tripodlarla savaşa girdiğine tanık olurlar. Ray ve Rachel hızla olay yerinden kaçarken, Robbie sonunda uzaylılara karşı beyhude savaşa katılır. Deniz Piyadeleri, Robbie'nin onlarla birlikte öldürüldüğü varsayılarak yok edilir. Kısa bir süre sonra, çifte Harlan Ogilvy adlı dengesiz bir adam tarafından yakındaki bir bodrum katında barınmaları teklif edilir.

Bir arama sondası ve bir grup uzaylı bodrumu keşfeder fakat itinayla ses çıkarmadan saklanırlar ve günlerce fark edilmeden orada kalırlar. Yakın bir yerde uzaylıların hızla yayılan manzara boyunca kırmızı renkli bir bitki örtüsü yetiştirmeye başladıklarını keşfederler ve grup, uzaylıların Dünya'yı terraforme ettiği ve potansiyel olarak kırmızı bitki örtüsünü bir gıda kaynağı olarak kullandıkları sonucuna varır. Ertesi sabah Ogilvy, uzaylı bitki örtüsünü döllemek için insan kanını ve dokusunu toplayan tripodlara tanık olduktan sonra zihinsel bir çöküntü yaşar. Ogilvy'nin çılgınca bağırmasının uzaylıları uyaracağından korkan Ray, isteksizce onu öldürür. İkinci bir tripod sondası daha sonra Ferrier ailesini uyurken yakalar ve Rachel'ın kaçmasına ve tripod tarafından kaçırılmasına neden olur. Ray daha sonra Rachel'ı kurtarmak için kasıtlı olarak uzaylıların dikkatini tripoda girmek için çeker; Diğer kaçırılanların yardımıyla Ray, tripodu el bombalarıyla içeriden yok eder.

Birkaç gün sonra Ray ve Rachel Boston'a vardıklarında uzaylı bitki örtüsünün solduğunu ve tripodların anlaşılmaz bir şekilde çöktüğünü görürler. Birden hala aktif durumda olan fakat yalpalayan bir tripod görünür, Ray üzerine kuşların konduğunu fark eder ve bu, güç kalkanlarının devre dışı bırakıldığını gösterir. Ray, kaçan kalabalığa eşlik eden ve Güdümlü tanksavar füzesi kullanan askerleri uyarır. Askerler tripod'a füzelerle ateş eder, tripod devrilir, bir kapak açılır ve içinden solgun, hastalıklı bir uzaylı sarkar, son nefesini vererek ölür. Ray ve Rachel sonunda Mary Ann'in ebeveynlerinin evine ulaşırlar ve burada bir şekilde hayatta kalan Mary Ann ve Robbie ile tekrar bir araya gelirler.

Filmin kapanışında, Anlatıcı, uzaylıların ölümlerinin, bağışıklık sistemlerinin Dünya'da yaşayan sayısız mikropla başa çıkamamasından kaynaklandığını açıklar; bu, "Tanrı'nın bilgeliğiyle" diğerleriyle doğal olarak bir arada var olan insanları korumak için gezegene yerleştirilmiştir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]