Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi
Kısaltma THKP-C
Kurucu Mahir Çayan
Slogan(ları) Oligarşinin korkulu rüyası
Kuruluş tarihi 1970
Kapanış tarihi 30 Mart 1972
Ardılı Devrimci Yol
Kurtuluş Hareketi
Halkın Yolu
Marksist Leninist Silahlı Propaganda Birlikleri
THKP-C/HDÖ
İdeoloji Marksizm-Leninizm
Siyasi pozisyon Aşırı sol

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi - Cephesi, 1970 başlarında Mahir Çayan, Münir Ramazan Aktolga, Yusuf Küpeli tarafından kurulmuştur. Örgütün önemli isimleri arasında Ertuğrul Kürkçü, Ulaş Bardakçı ve Hüseyin Cevahir vardı.

Fikri temelleri olarak 1960 sonlarında TİP içinde yeşeren Millî Demokratik Devrim tezi ve Mahir Çayan'in üzerine sürekli vurgu yaptiği "Yeni Sömürgecilik" olgusu neden olarak gösterilebilir. TKP ve TİP gibi o dönem gruplarini revizyonistlik ve pasifizmle suçlayarak FKF (Fikir Klüpleri Federasyonu) içerisinde örgütlü diğer arkadasları ile birlikte örgütü kurma karari almışlardır. Mahir Çayan ve arkadaşları 1970 başlarında THKP-C'yi kurmuşlardır. Örgütün kendisine aldiği hedef, halk ile oligarşi arasında kurulu olan suni dengeyi(halkın memnuniyetsizliği ile oligarşik diktatörlük arasında var olan suni denge) kiracak Politikleşmiş Askeri Savaş Stratejisinin uygulanmasıdır, bir öncü savaşı sürdürmenin önemini vurgulayan Çayan, görüşlerini 1972 yılında devlet tarafindan aranırken illegalite koşullarında yazdiği kesintisiz Devrim II-III adli kitabinda aciklamiştir. Kitaba göre Türkiye 1950'lerin başlarindan itibaren sömürgeleşmeye başlamiş ve uluslararasi emperyalizm Yeni Sömürgecilik anlayışıyla Türkiye'yi gizli bir biçimde işgal etmiştir. Kitapta anlatildigina göre, 12 mart 1971 yari-askeri muhtırasının ardından, işbirlikçi tekelci Burjuvazi, Amerikan tekelleri ile ittifak halinde yönetimde oligarşik diktatörlük oluşturmuştur. 12 mart muhtirasi sonrasinda I. Erim Hükümeti tarafindan başlatilan Balyoz Harekati süresince, kadrolarin devlet tarafindan Kızıldere'de öldürülmesinin ardından örgüt, THKP-C/Kurtuluş, Devrimci Yol, MLSPB, THKP-C/HDÖ, Devrimci Sol gibi gruplara ayrılarak varliğini sürdürmüştür.

Eylemleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 19 Mayıs 1971'de İsrail'in İstanbul Başkonsolosu Efraim Elrom'u kaçırıp 22 Mayıs'ta öldürdüler.
  • 22 Mart 1972'de üç NATO radar teknisyenin kaçırılmasıyla başlayan olay, 30 Mart 1972'de örgüt üyeleri Mahir Çayan, Sinan Kazım Özüdoğru, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Cihan Alptekin ve Ömer Ayna'nın güvenlik güçlerince öldürülmesiyle sonuçlandı.
  • 3 Mayıs 1972'de Ankara-İstanbul seferini yapan THY'nin DC-9 "Boğaziçi" adlı uçağı 4 örgüt üyesi tarafından Sofya'ya kaçırıldı.
  • 22 Ekim 1972'de İstanbul-Ankara seferini yapan THY'nin "Truva" adlı uçağı 4 örgüt üyesi tarafından Sofya'ya kaçırıldı.
  • 6 Agustos 1977'de İstanbul Intercontinental Hotel'i makineli tüfekle taradılar. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı.
  • 13 Nisan 1979'da İzmir'de bir ABD askerini öldürüp, birini de yaraladılar.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sean Anderson & Stephen Sloan, Historical Dictionary of Terrorism, Scarecrow Press, 2009, ISBN 9780810857643