Tartışma:Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikiproje Konseyi           Bu sayfa, şu Vikiprojelerin kapsamında yer almaktadır:
Vikiproje Siyaset (C-sınıf, Az-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Siyaset maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Siyaset kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Az  Bu madde Az-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 
Vikiproje Türkiye (C-sınıf, Orta-önem)
VikiProje simgesiBu madde, Vikipedi'deki Türkiye maddelerini geliştirmek amacıyla oluşturulan Vikiproje Türkiye kapsamındadır. Eğer projeye katılmak isterseniz, bu sayfaya bağlı değişiklikler yapabilir veya katılabileceğiniz ve tartışabileceğiniz proje sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
 C  Bu madde C-sınıf olarak değerlendirilmiştir.
 Orta  Bu madde Orta-önemli olarak değerlendirilmiştir.
 


  • 12 mart ve 12 eylül öncelerinde aktif bir ideolojiydi çayanizm. Sonra DHKP-C dışında savunan kimse kalmadı. :)88.231.238.19 10:39, 3 Şubat 2013 (UTC)
  • Bu maddenin kalitel ibir şekilde hazırlanmasını temenni ediyorum. Uzun ve kitabî bilgilerle (ansiklopedik değil, kitabî) donatmak yerine daha uygun ve kısa cümlelerle kaliteli bir madde olma yolunda ilerlemesini istiyorum. Dolayısıyla tüm parti tüzüğü maddelerini buraya aktarmaktan ziyade bu maddelerin atıf ve not şeklinde konması daha mantıklı olacaktır. --Ahmet Turhan (mesaj) 23:51, 24 Kasım 2015 (UTC)

Birleşik Krallık tarafından terör örgütü olarak adlandırma meselesi[kaynağı değiştir]

Bu konuda kaynak gösterilmeden böyle bir ekleme yapılmamalı. Ayrıca, kaynak verilirse maddenin içine de ekleriz. Beyaz Deriili (mesaj) 20.30, 15 Eylül 2018 (UTC)

THKP-C'ye dair "Birleşik Krallık tarafından terör örgütü olarak tanımlanmış örgütler" kısmına kaynak ekleyebilir misiniz? --Ahmet Turhan (mesaj) 09.51, 19 Eylül 2018 (UTC)
@Ahmet Turhan, @Beyaz Deriili Kaynak buradadır. ChanSey 09.59, 19 Eylül 2018 (UTC)

Tarafsızlık şablonu[kaynağı değiştir]

Tartışma sayfasında şablonun neden kullanıldığına dair herhangi bir gerekçe sunulmamış. İçerikte birçok TBA ihlali barındıran ifadeler bile başlı başına bu şablonun kullanılması için yeterli görünmektedir. "Ses getiren eylemler", "THKPC gerillaları", bombalı saldırılara "eylem" ifadesinin kullanılması vs. Maddenin tamamı okunduğunda örgüt yanlısı bilgilerin fazlalığı göze çarpan bir başka etken. Rapsar zaten alıntıların ansiklopedik düzene olan aykırılığı konusunda gerekli etiketleme işlemini yapmış. --Maurice Flesier message 09.13, 26 Eylül 2018 (UTC)

Bilgi çarpıtma ve sansür[kaynağı değiştir]

İçerikleri sansürlemiyoruz bunun yerine kaynak istiyoruz. Ayrıca kaynaklı bilgiye kendi kafamıza göre kendi yorum ve çıkarılarımızı eklemiyoruz. Vikipedi:Özgün araştırmalara yer vermemek politikasını bilmiyorsak tekrar tekrar okuyoruz. Birleşik Krallık yayınında yazılanlar çok açık "THKP-C now also operates as a pro-Assad militia group fighting in Syria and has developed increased capability since the Syrian insurgency."..Orada görüldüğü üzere "Syrian resistance" veya "‘Mukavament Suriye" denilmemiş. Bu tür çıkarımlar ansiklopedinin güvenirliğine zarar vermektedir. --Maurice Flesier message 09.26, 26 Eylül 2018 (UTC)

Bakın birincisi direkt olarak "Bilgi çarpıtma ve sansür" şeklinde kötü niyet atfederek tartışmaya başlamayın, bu gerginliğin ilk adımı olur. İkincisi de içeriği yapan kullanıcılara "bilmiyorsan oku" tarzında yazılarla hitap etmeyin, bu gerginliğin ikinci adımı olur. Yazan şu: A number of other groups have been formed under the THKP-C umbrella including ‘Mukavament Suriye’ (Syrian Resistance) Atıf yapıyorsanız bu atıfı yaptığınız yeri de yazmanız gerekir, bilgiyi genel geçer yapma veya saklamanın bir gereği yok. Ortada güncel bir THKP-C yok, bir sürü ardılı var ve bunlara dair bilgiler kaynaklarda mevcut. Geri almaya konu olan, şu an kaynaklandırılıp doğru şekle konulan ifade aynen şöyle;
Birleşik Krallık hükûmeti, yayınladığı "Yasaklı Terörist Organizasyonlar" adlı belgede THKP-C'nin ve örgütün ardıllarından olan Suriye Direnişi'nin Suriye İç Savaşı boyunca Beşşar Esad yanlısı milis grubu olarak Suriye'de faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtmiştir.
Burada bir hata yok. Ansiklopediyi çarpıtma, yalan bilgi verme, sansür yapma vb. gibi iğrenç amaçlarımız da yok. Birleşik Krallık hükûmetinin bir iddiası var. "Örgüt Suriye İç Savaşı boyunca Beşşar Esad yanlısı milis grubu olarak Suriye'de faaliyetlerini sürdürmektedir." ifadesi bir kanunmuş gibi verilmiş, ortada THKP-C ile sahiplenilen veya yapılan bir saldırı bile yok, bu tür iddialar iddia şeklinde verilir biliyorsunuz. --Ahmet Turhan (mesaj) 10.12, 26 Eylül 2018 (UTC)

Giriş paragrafında terör listesi bilgisi[kaynağı değiştir]

Birleşik Krallık terör örgütü listesi bilgisinin hemen girişte yer alması ne kadar doğru? Bu bilginin madde içerisinde yer alması lazım, baştan maddeyi yaftalıyoruz, 70lerden bu yana sayfalarca tarih bilgisi varken bu çok komik duruyor. Örgüt şudur ilk cümle, terör listesindedir ikinci cümle. Fazlasıyla irite edici görünüyor. @Pragdon ne dersin? --Ahmet Turhan (mesaj) 14.46, 26 Eylül 2018 (UTC)

"Yaftalama" konusunda pek öyle olduğunu düşünmüyorum. Bu tarz gelenekten gelenler, birilerinin kendilerine terörist demesi, yasa dışı ilan etmesi falan zerre umurlarında olmaz. Sivri sinek vızıltısından başka bir şey ifade etmez onlar için bu durum. Hoş, onların ne dediğinde ziyade biz, "nasıl iyi bir ansiklopedik bir içerik yazarız?" diyerek hareket etmeliyiz elbette. Tabi bu süreçlerde VP:İNV ile sınandığımız doğru. Konuya gelirsem bu bilgiler bir şekilde maddede yer almalı ama bu bilgilerin yeri orası mı tartışılmalı. Bence de yeri orası değil zira 1970'ten 2014'lere sıçrıyor konu bir anda ama maddenin ciddi anlamda bir düzene ihtiyacı varken şu noktada bu kısım ile ilgili bir karara varmak ve tartışma yürütmek doğru olmaz. Maddenin baştan sona elden geçmesi gerekmekte. Dediğiniz gibi örgütün tarihine dair binlerce denecek kadar makale, araştırma, kitap vs. gibi kaynaklar mevcut. Bu kaynakları kullanarak maddeyi yeni baştan yazmalıyız. Vaktim olsa bu konuda seve seve destek atardım ama şu aşamada buna ayıracak vaktim yok maalesef. Bu işlem gerçekleştirildiğinde de aslında sakıncalı gördüğünüz kısım da gelişmiş olacağı için tanım cümlesinden hemen sonra böylesi bir ifadenin yazılması durumu da söz konusu olmayacak. --Pragdonmesaj 17.21, 26 Eylül 2018 (UTC)
Yeni bir gerginliğe neden olmadan önce iki geri almaya yol açan bu konuyla ilgili, hizmetliler @Vito Genovese, @Citrat, @Vikiçizer ve bununla birlikte konuyla ilgili tüm arkadaşlara konunun tartışılması gerektiğine yönelik çağrı yapıyorum. --Ahmet Turhan (mesaj) 15.06, 14 Ekim 2018 (UTC)

Vikipedi standartlarına ulaşma[kaynağı değiştir]

Bu sürüm için konuşursak; @Rapsar'ın da daha önce belirttiği gibi maddede inanılmaz telif ve standart sorunları var. Maddede en büyük emeği olan @Beyaz Deriili bu konuda bir çalışma yapmayı düşünür müsün? El birliği ile maddeyi güzel ve kaliteli bir konuma getirebiliriz, bu haliyle (italikler, telifli alıntılar, madde yazımındaki hikaye anlatım dili vb.) epey sorunlu bir madde görünüyor. Maddede çalışma başlatalım derim. --Ahmet Turhan (mesaj) 08.02, 14 Ekim 2018 (UTC)