2001 Gümüşsuyu saldırısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
2001 Gümüşsuyu saldırısı
Saldırının düzenlendiği İnönü Caddesi'nden bir görünüm. Patlama, sağ kısımda görünen Çin Lokantası'nın ilerisinde gerçekleşmiştir.
Bölge Beyoğlu, İstanbul, Türkiye
Tarih 10 Eylül 2001
17.30 DAZD (UTC+02:00)
Saldırı türü
İntihar saldırısı
Ölü 4
Yaralı 23
Örgüt(ler) Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi

2001 Gümüşsuyu saldırısı, 10 Eylül 2001'de Türkiye'nin İstanbul şehrinin Beyoğlu ilçesindeki Gümüşsuyu semtinde, kontrol noktasında bulunan polislerin arasına giren Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi mensubu Uğur Bülbül'ün üzerindeki patlayıcıları infilak ettirmesiyle gerçekleştirilen intihar saldırısı. Patlama sonucunda saldırganla birlikte iki polis ve yoldan geçmekte olan bir sivil öldü, 23 kişi ise yaralandı.

Saldırı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerel saatle 17.30 (UTC+02:00) civarında, Gümüşsuyu'ndan Taksim Meydanı'na çıkan İnönü Caddesi'ndeki Çin Lokantası ile Vakıf Leasing-Millî Eğitim Yayınları binaları arasında bulunan ve çevik kuvvet polislerinin bekleme noktası olarak kullanılan büroya giren Devrimci Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi mensubu Uğur Bülbül, üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.[1] Patlamada iki polis ölürken,[1] o sırada yoldan geçmekte olan ve ağır yaralanan Avustralyalı turist 13 Eylül günü hayatını kaybetti.[2] Saldırıdan 17'si polis 23 kişi ise yaralı olarak kurtuldu.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]