Ulaş Bardakçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Rasih Ulaş Bardakçı
Ulas bardakci.png
Doğum Rasih Ulaş Bardakçı
1947
Hacıbektaş, Nevşehir, Türkiye
Ölüm 19 Şubat 1972 (25 yaşında)
Arnavutköy, Beşiktaş, İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi Silahla vurulma
Defin yeri Karşıyaka Mezarlığı
Milliyet Türk
Etnik köken Türk
Vatandaşlık  Türkiye
Organizasyon THKP-C
Tanınma nedeni Politik Aktivist
Din Ateist

Rasih Ulaş Bardakçı (1947, Hacıbektaş, Nevşehir - 19 Şubat 1972, İstanbul), TİP, FKF, Devrimci Gençlik, THKP-C gibi örgütlerde faaliyet göstermiş sosyalist ve politik aktivist Popüler Kültürde Rasih Ulaş Bardakçı 2006 -2008 Yılları Arasında ATV Tarafından Yayınlanan Ve Başrolleri Beren Saat Cansel Elçin Tarafından Paylaşılan Dönem Dizisi Hatırla Sevgili de Osman Akça Tarafından Canlandırılmıştır .

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1947 yılında Nevşehir’in Hacıbektaş ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra ODTÜ'ye girdi ve burada ana hedeflerini "devrim" olarak belirleyen sol ideolojilerle tanıştı, Sosyalizm'i benimsedi ve FKF ile TİP içinde yer aldı. Dev-Genç'in oluşumunda etkin bir biçimde yer aldı. 6 Ocak 1969 da ABD'nin Ankara büyükelçisi Robert Komer'in arabasının yakılması eylemine katıldı. 1970 sonlarında Mahir Çayan'la birlikte THKP-C'nin kurulması çalışmalarında yer aldı. THKP-C'nin ilk silahlı eylemlerine katıldı. THKP-C'nin ilk eylemi sayılan 12 Şubat 1971'de Ankara'da Ziraat Bankası Küçükesat Şubesi'nin soyulmasına katıldı.[1] 17 Mayıs 1971’de, yakalanan Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) önderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın serbest bırakılmaları için İsrail Baş Konsolosu Efraim Elrom’un kaçırılması eyleminde Mahir Çayan ve Hüseyin Cevahir ile birlikte yer almıştır. Talepleri yerine getirilmeyince İsrail Başkonsolosu Efraim Elrom’u öldürürler. Başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalandı. Dava sürerken 29 Kasım 1971 tarihinde Maltepe Cezaevi'nden, THKP-C'den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile THKO'dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar etti. Kaçtıktan sonra İstanbul'da faaliyetlerini sürdürdü. 19 Şubat 1972 günü saat 07:00 sularında Arnavutköy'de kaldığı evde kuşatıldı. Rasih Ulaş Bardakçı evin arka kapısından kaçmaya çalışırken Üvez Sokak'ta emniyet güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü.[2][3]

Etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Kemal 2010 yılında yayımladığı Bugünlere Bahar İndi adlı kitabında Ulaş adlı şiirini Ulaş Bardakçı için yazmıştır.[4] Bu şiir kitabı Yaşar Kemal'in 1940 ile 1973 yıllarında yazdığı şiirlerden oluşur. Zülfü Livaneli “Chants Révolutionnaires Turcs” adını taşıyan ilk albümünde bu şiirin bir bölümünü besteleyerek "Ulaş'a Ağıt" olarak bestelemiştir. Lakin albümde söz yazarı geleneksel olarak belirtilir. Bu türkü daha sonra Ali Asker tarafından seslendirilmiş ayrıca Grup Yorum'un 1997 yılında Kalan Müzik etiketiyle yayınlanan Marşlarımız albümünde de yer almıştır Yazar Turhan Feyizoğlu Mücadele Arkadaşı Olan Hüseyin Cevahir İle Birlikte İki Adalı Adlı Kitapta Onu da Anlatmıştır|https://www.livaneli.gen.tr/portfolio/chants-revolutionnaires-turcs/=}}

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ https://www.birgun.net/haber/turkiye-devrimci-hareketinin-onderlerinden-ulas-bardakci-aniliyor-288572
  2. ^ Bjeduğ, Murat. "Ulaş Bardakçı 44 yıl önce bugün öldürüldü: THKP-C'nin kutup yıldızı". t24. 25 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  3. ^ "19 Şubat 1972... THKP-C Liderlerinden Ulaş Bardakçı Arnavutköy'de Öldürüldü". Birgün. Şubat 2008. 11 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017. 
  4. ^ Yürek, Hasan (2013 Güz). "Bir Romancının Şairliği: Yaşar Kemal'in Şiirlerine Genel Bir Bakış" (PDF). Mersin Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü. 8 Nisan 2017 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2017.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]