Ulaş Bardakçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ulaş Bardakçı
Ulaş Bardakçı
Ulaş Bardakçı
Doğum Rasih Ulaş Bardakçı
1947
Hacıbektaş, Nevşehir
Ölüm 19 Şubat 1972 (25 yaşında)
Arnavutköy, İstanbul

Rasih Ulaş Bardakçı (1947, Nevşehir - 1972, İstanbul), THKP-C, FKF, TİP, Devrimci Gençlik gibi örgütlerde faaliyet gösteren devrimci.

Hacıbektaş'da doğar, ilk ve orta öğreniminden sonra ODTÜ'ye girer ve burada ana hedeflerini "devrim" olarak belirleyen sol ideolojilerle tanışır, Sosyalizm'i benimser ve FKF ve TİP içinde yer alır. Dev-Genç'in oluşumunda etkin bir biçimde yer alır. 1970 sonlarında Mahir Çayan'la birlikte THKP-C'nin kurulması çalışmalarında yer alır. THKP-C'nin ilk silahlı eylemlerine katılır. Mayıs 1971'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmaları talebiyle İsrail Baş Konsolosu Ephraim Elrom'u Mahir Çayan ile birlikte kaçırırlar. Taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine Ephraim Elrom'u öldürürler. Başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalanır. 29 Kasım 1971'de Maltepe Cezaevi'nden THKP-C'den Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, Ziya Yılmaz ile THKO' dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar ederler. Kaçtıktan sonra İstanbul'da faaliyetlerini sürdürür. 19 Şubat 1972 günü saat 07:00 sularında Arnavutköy'de kaldığı ev kuşatılır. Rasih Ulaş Bardakçı evin arka kapısından kaçmaya çalışırken Üvez Sokak'ta emniyet güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürülür.

Günümüze etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Kemal'in Ulaş Bardakçı anısına yazdığı, Bugünlere Bahar İndi şiir kitabında bulunan "Ulaş" isimli bir şiiri bulunmaktadir. Ayrıca bu şiirden Grup Yorum tarafından uyarlanmış aynı isimli bir şarkı bulunmaktadır, ve bu şarkı Zülfü Livaneli ve Ali Asker tarafından da seslendirilmiştir.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1