Ulaş Bardakçı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ulaş Bardakçı
Ulas bardakci.png
Doğum Rasih Ulaş Bardakçı
1947
Hacıbektaş, Nevşehir
Ölüm 19 Şubat 1972 (25 yaşında)
Arnavutköy, İstanbul
Defin yeri Karşıyaka Mezarlığı

Rasih Ulaş Bardakçı (d. 1947, Nevşehir - ö. 19 Şubat 1972, İstanbul), TİP, FKF, Devrimci Gençlik, THKP-C gibi örgütlerde faaliyet gösteren devrimci.

Hacıbektaş'da doğdu. İlk ve orta öğreniminden sonra ODTÜ'ye girdi ve burada ana hedeflerini "devrim" olarak belirleyen sol ideolojilerle tanıştı, Sosyalizm'i benimsedi ve FKF ile TİP içinde yer aldı. Dev-Genç'in oluşumunda etkin bir biçimde yer aldı. 1970 sonlarında Mahir Çayan'la birlikte THKP-C'nin kurulması çalışmalarında yer aldı. THKP-C'nin ilk silahlı eylemlerine katıldı. Mayıs 1971'de, Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının serbest bırakılmaları talebiyle İsrail Baş Konsolosu Ephraim Elrom'u Mahir Çayan ile birlikte kaçırdı. Taleplerinin yerine getirilmemesi üzerine Ephraim Elrom'u öldürürler. Başlatılan Balyoz Harekâtı sırasında yakalandı. 29 Kasım 1971'de Maltepe Cezaevi'nden, THKP-C'den Mahir Çayan, Ziya Yılmaz ile THKO' dan Cihan Alptekin ve Ömer Ayna ile birlikte tünel kazarak firar ttir. Kaçtıktan sonra İstanbul'da faaliyetlerini sürdür. 19 Şubat 1972 günü saat 07:00 sularında Arnavutköy'de kaldığı ev kuşatıldı. Rasih Ulaş Bardakçı evin arka kapısından kaçmaya çalışırken Üvez Sokak'ta emniyet güçleriyle girdiği silahlı çatışmada öldürüldü.

Günümüze etkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Yaşar Kemal'in Ulaş Bardakçı anısına yazdığı, Bugünlere Bahar İndi şiir kitabında bulunan "Ulaş" isimli bir şiiri bulunmaktadır. Ayrıca bu şiirden Grup Yorum tarafından uyarlanmış aynı isimli bir şarkı bulunmaktadır, ve bu şarkı Zülfü Livaneli ve Ali Asker tarafından da seslendirilmiştir.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 1