Kadir Has

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kadir Has
Doğum Kadir Hasoğlu
20 Eylül 1921(1921-09-20)
Kayseri, Türkiye
Ölüm 22 Mart 2007 (85 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Eğitim Lise
Meslek İşadamı
Evlilik Rezan Has (1942-2007)
Çocuk(lar) Zekiye Has
Ebeveyn(ler) Nuri Hasoğlu
Zekiye Hasoğlu

Kadir Has (20 Eylül 1921, Kayseri - 22 Mart 2007, İstanbul), Türk iş adamı.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1921 yılında Nuri-Zekiye Hasoğlu'nun çocukları olarak Kayseri'de doğdu. 1942 yılında Boğaziçi Lisesi'nden mezun oldu. Mehmet-Şehime Germirli'nin kızı Rezan Hasoğlu ile 1942 yılında evlendi.

Babası Nuri Hasoğlu, Adana'da yoktan başlayıp kurduğu birçok fabrika ve ticari kuruluşlarla ülkenin sayılı zenginleri ve Akbank'ın kurucuları arasında yer aldı. Mercedes otobüs ve kamyon fabrikasını kurdu ve uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı ve üyeliği görevlerini yürüttü. Türkiye'deki ilk Coca-Cola fabrikasını kurdu. Koç ailesiyle birlikte Bursa'da Karsan adıyla Peugeot minibüs fabrikasının ortakları arasında yer aldı. Fransızların Michelin Lastikleri'nin Türkiye distribütörlüğünü üstlendi.

Kadir Hasoğlu, Sabancı Ailesi'nden sonra Akbank'ın en büyük kurucu hissesine sahipti. Eğitime ve öğretime verdiği katkılarla, gelecek nesillerin en iyi şart ve ortamlarda yetişmesi için gösterdiği çaba ve gayretlerden dolayı, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Senatosunun 16 Nisan 1998 tarihli toplantısında alınan kararla 1 Haziran 1998 tarihinde Eğitim Fakültesi Eğitim Bilimleri Bölümü Eğitim Yönetimi-Planlaması ve Ekonomisi alanında Onursal Doktora payesi; ayrıca Marmara Üniversitesi Senatosunun 8 Temmuz 1997 tarihli toplantısında alınan kararla 30 Haziran 1998 tarihinde Atatürk Eğitim Fakültesi'nin Türk eğitimine yaptığı maddi ve manevi katkılardan dolayı Fahri Doktorluk payesi verildi. Kayseri'de bulunan Erciyes Üniversitesi'nde kütüphane kongre merkezini açmıştır.

Kadir Hasoğlu ve Rezan Hasoğlu, 1991 yılında kurdukları Türk Eğitimine Özgü Kadir Has Vakfı-HASVAK ile başta eğitim ve sağlık olmak üzere, ülke kalkınmasına yönelik önemli hayır işlerine yöneldikleri gibi, vasiyetleri gereği, tüm servetlerini adı geçen vakfa bağışladılar.[1] 1997 yılında Kadir Has Üniversitesi'ni kurdular.

Kadir Has, 22 Mart 2007 tarihinde kalp rahatsızlığı nedeniyle kaldırıldığı Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi'nde hayata gözlerini yumdu.[2][3] 24 Mart 2007 tarihinde, kurucusu olduğu Kadir Has Üniversitesi'nde düzenlenen ilk törenin ardından Küçükyalı'daki aile mezarlığında devlet töreniyle toprağa verildi.[4]

Kadir Has'ın vefatı üzerine Has'ın anısına Kayseri'de yapılmış olan 33.000 kişilik yeni stadyuma onun adı verildi. Stadın ismi Kayseri Kadir Has Şehir Stadyumu oldu.

Ayrıca[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]