Fransız Suriye ve Lübnan Mandası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Suriye Fransız Mandası sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Suriye Fransız Mandası
Mandat français en Syrie
—  Manda Yönetimi  —

1920–1946
 

 

Bayrak
Başkent Şam
Dil(ler) Arapça, Fransızca
Tarihi
 - Maysalun Savaşı 23 Temmuz, 1920
 - Federasyon Haziran, 1922
 - Şam ve Halep'in birleşmesi 1 Aralık, 1924
 - Bağımsızlık Antlaşması Mart-Eylül, 1936

Fransa Suriye Mandası (Fransızca: Mandat français en Syrie) ya da daha geniş adıyla Fransız Suriye ve Lübnan Mandası, bugünkü Suriye ve Lübnan topraklarında [1920-1946 yıllarında Fransa egemenliğinde kalmış manda yönetimi.

I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı ordularının yenilmesi neticesinde, Osmanlı İmparatorluğu ile imzalanan Mondros Mütarekesi ile bölge Fransız güçlerinin egemenliği altına girdi ve 1920'de Suriye ve Lübnan'da Fransız manda yönetimi kuruldu. Suriye Mandası, Fransa'nın idaresine girmesiyle çeşitli etnik ve dini gruplara yönelik devletlere bölündü. Şam Devleti, Halep Devleti, Nusayri merkezli Alavi Devleti, Dürzi merkezli Cebel-i Duruz Emirliği, sonradan Türkiye'ye katılan Hatay Cumhuriyeti ve Lübnan Devleti olmak üzere 6 yapılı bir yönetim oluştu.

II. Dünya Savaşı senelerinde, 1941 tarihinde, Fransa, nüfuzu altında kalmak şartıyla Suriye manda yönetimine kısmi bağımsızlık verdi. 1943 seçimlerinde manda yönetimine karşı olan Şükrü el Kuvvetli, Suriye'nin ilk cumhurbaşkanı oldu. Fransa, II. Dünya Savaşı sonrasında Suriye'den geri çekildi. Suriye, 1946'da Birleşmiş Milletler'e cumhuriyet idaresiyle katılarak Suriye Cumhuriyeti adını aldı.