Suriye Ulusal Kongresi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Suriye Ulusal Kongresi
Syrian National Congress, Damascus 1919-1920.jpg
Arap Kulübü binasının merdivenlerinde
Tür
Tür
Tarih
Kuruluş Mayıs 1919
Dağılış 1920
Toplantı yeri
Arap Kulübü binası, Şam

Ayrıca Pan-Suriye Kongresi olarak da bilinen Suriye Ulusal Kongresi, Osmanlılar Suriye'den kovulduktan sonra Mayıs 1919'da Şam, Suriye kurulmuştur. Kongrenin görevi, Büyük Suriye (günümüz Suriye'si, Lübnan, İsrail, Filistin ve Ürdün) anlamına gelen "Suriye"nin geleceğini düşünmekti. Kongre ayrıca Arap görüşlerini Amerikan King-Crane soruşturma komisyonuna sunmayı amaçladı. Kongre, modern Suriye tarihindeki ilk ulusal parlamento olarak kabul edildi.

Kongreye, Lübnan ve Filistin de dahil olmak üzere Büyük Suriye'nin her yerinden temsilciler katıldı ve başkanlığını Haşim el-Etâsî yaptı. Bazı katılımcılar Kral Faysal'ın taleplerini desteklerken, diğerleri onun Siyonist yanlısı gruplara taviz verme isteğini sorgulamaya başlıyordu.[1] Kongre nihai raporunda, "Suriye'nin Filistin olarak bilinen güney kesiminin veya Lübnan'ı içeren kıyı batı bölgesinin Suriye ülkesinden ayrılmamasını" talep etti. King-Crane Komisyonu da cevap olarak "Suriye'nin birliğinin korunmasını" tavsiye etti.[2]

Kongre, 8 Mart 1920'de bağımsız bir Suriye Arap Krallığı'nı ilan etti.[3] Yeni devlet Suriye, Filistin, Lübnan ve kuzey Mezopotamya'nın bazı kısımlarını kapsamayı amaçlıyordu. Kral Faysal devlet başkanı ilan edildi. Aynı zamanda Faysal'ın kardeşi Prens Zeid, Mezopotamya'nın naibi ilan edildi. Haşim el-Attasi Başbakan seçildi ve Yusuf el-Azma savaş bakanı ve genelkurmay başkanı oldu.

Kongre, Krallık'ın kısa ömrü boyunca, Fransızların Faysal'a teslim olması veya savaşması için bir ültimatom verdiği ve Faysal'ın teslim olduğu, Krallık'ı sona erdirdiği ve kurumlarını dağıttığı 17 Temmuz 1920'ye kadar devam etti.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Palestinian Identity: The Construction of Modern National Consciousness. Columbia University Press. 2010. s. 167. ISBN 9780231150750. 
  2. ^ Greater Syria: The History of an Ambition. Oxford University Press US. 1992. s. 26. ISBN 9780195060225. 
  3. ^ "King's Complete History of the World War, William C. King, The History Associates, 1922, page 665". 11 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]