Fransa-Suriye Savaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fransa-Suriye Savaşı
Maysalun3.jpg
Tarih23 Temmuz 1920
Bölge
Sonuç Fransız zaferi
Taraflar
Fransa Fransa Flag of Hejaz 1917.svg Suriyeli Araplar
Komutanlar ve liderler
Fransa Henri Gouraud Flag of Hejaz 1917.svg Faysal
Flag of Hejaz 1917.svg Yusuf el-Azme Paşa
Güçler
9.000 3.000
Kayıplar
Bilinmiyor 2.000

I. Dünya Savaşı sonrası yapılan bir savaştır. Fransa'nın Suriyeli Araplara verdiği vaatleri tutmaması sonucu meydana gelen bu savaşa Maysalun Savaşı da denir.

Arka planı[değiştir | kaynağı değiştir]

Britanyalı kuvvetleri, Osmanlı kuvvetlerini kolaylıkla yenebilmek için Orta Doğu'daki Araplar ile anlaşmış ve Arapların Britanyalılar kuvvetlerine yardım etmesi durumda işgal edilecek olan Osmanlı topraklarında bağımsız Arap devletleri kurulacaktı. Bu doğrultuda Araplar Britanyalı kuvvetlerine destek verdi. Britanyalılar ve Araplar, I. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru Osmanlı kuvvetlerini 30 Eylül 1918 yılında yenilgiye uğratıp Şam'ı ele geçirdi. Osmanlı, Mondros Ateşkes Antlaşması'nı imzaladı. Bunun üzerine I. Dünya Savaşı sırasında verilen vaatlere dayanarak Suriyeliler, Suriye Kongresini topladı ve 8 Mart 1920'de -Filistin ve Lübnan toprakları da dâhil olmak üzere- bağımsızlık ilan etti. Ama bu vaade rağmen bir ay sonra toplandıkları San Remo Konferansında Lübnan ve Suriye, Fransızlara; Filistin toprakları ise Britanyalılara verildi.

Savaş[değiştir | kaynağı değiştir]

Maysalun Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu karardan sonra Fransız kuvvetlerinin komutanı General Henri Gouraud 14 Temmuz 1920 tarihinde Faysal'a teslim olması için ültimatom verdi. Faysal bu ültimatoma uymadı. Bunun üzerine Fransız güçleri harekete geçti ve 23 Temmuz 1920 yılında Yusuf el-Azmah komutasındaki Suriye ordusunu yendi. Savaş sonucunda Suriye ordusunun çoğu yok oldu.

Şam Kuşatması[değiştir | kaynağı değiştir]

Maysalun Savaşı sonrası Fransız Ordusu ilerlemeye devam etti ve Şam'ı kuşattı. Araplar herhangi bir direniş göstermediğinden Fransızlar, 24 Temmuz 1920 tarihinde Şam'ı kolaylıkla ele geçirdi. Fransa ilk iş olarak Maysalun'da direniş göstermesi için emir veren Faysal'ı sürgüne gönderdi ve Suriye Arap Krallığı'nı dağıttı. Bunun yerine Fransız Suriye ve Lübnan Mandası'nı kurdu.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]