Dean Malenko

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dean Malenko
Doğum adıDean Simon
Doğum4 Ağustos 1960 (63 yaşında)
Irvington, New Jersey, ABD
Profesyonel güreş kariyeri
Boyu1,78 m (5 ft 10 in)
Kilosu96 kg (212 lb)
Eğitildiği yerTampa, Florida, ABD
EğitenBoris Malenko
Başlangıç1979
Emeklilik2001

Dean Simon ya da bilinen adıyla: Dean Malenko (d. 4 Ağustos 1960), Amerikalı emekli profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE'de yapımcıdır.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Florida Bağımsız Federasyonu (1979–1994)[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir güreş ailesinde doğdu. Babası Boris Malenko bir güreşçiydi. Tampa'da hakem olarak başladı ve 1980'lerde WWF'te hakem olarak çalıştı. Daha sonra Meksika ve Japonya'da güreşti. Kardeşi Joe Malenko ile 1988'den 1992'ye kadar güreşti ve takım kurdular ama kardeşi emekli oldu. 24 Ocak 1992'de SPW Southern kemerini aldı. Jimmy Backlund'u 12 Mart 1992'de yendi ve ICWA Light Heavyweight kemerini aldı.

Eastern/Extreme Championship Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

The Shooter (1994)[değiştir | kaynağı değiştir]

ECW'ya katıldı ve 27 Ağustos 1994'te heel olarak debut yaptı ve boştaki NWA WHC için turnuvaya girdi. Çeyrek finalde Osamu Nishimura'yı yendi ama yarı finalde Shane Douglas'a yenildi, Douglas turnuvayı kazanıp kemeri ECW kemeri yaptı. Dean Malenko "The Shooter" lakabını aldı ve UFC dövüşçüsü tarzı bir gimmick aldı. 4 Kasım 1994'te 2 Cold Scorpio'yu yenip ECW TV kemerini aldı.

Triple Threat ve Eddie Guerrero ile Feudu (1995)[değiştir | kaynağı değiştir]

1995 başlarında Malenko, Chris Benoit ve Shane Douglas üçlüsü Triple Threat adına bir grup kurdu. 25 Şubat 1995'te Benoit ve Malenko, Sabu ve Tazmaniac'tan ECW TTC'yi aldılar ve Malenko çifte şampiyon oldu. 1 ay sonra TV kemerini Scorpio geri aldı. 8 Nisan'da kemerleri The Public Enemy'e kaybettiler.

1995 yazından Eddie Guerrero ile TV kemeri için feuda girdi ve 21 Temmuz'da kemeri Eddie'den aldı. 1 hafta sonra kemeri Eddie geri aldı. Daha sonra fedud devam etti ve birçok maç yaptılar ve WCW'dan teklif aldılar. ECW'da olan son maçı Eddie ile two out of three falls maçı oldu ve son tuşta 1-1 iken çifte tuş olunca maç berabere bitti. İkisi son maçlarında ECW seyircileri tarafından iyi desteklendi.

World Championship Wrestling[değiştir | kaynağı değiştir]

Cruiserweight Şampiyonu ve United States Heavyweight Şampiyonu (1995–1997)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1995 yılında Benoit ve Malenko, WCW'ya katıldı ve Malenko burada heeldı. Soğuk karakterinden dolayı "The Iceman" lakabını aldı ve "The Man of 1000 Holds" lakabını aldı. 2 Mayıs 1996'da Shinjiro Otani'yi yenip WCW CW kemerini aldı. Kemeri 2 ay tuttu ve Brad Armstrong, Rey Mysterio Jr. ve Disco Inferno'ya karşı kemeri korudu. 8 Temmuz Nitro'da kemeri Rey Mysterio'ya kaybetti. Halloween Havoc 1996'da Rey'den kemeri aldı ve WCW CW'yi 2. kez kazandı.

Kemeri Psychosis'e karşı World War 3'te korudu ama kemeri Starrcade 1996'da Ultima Dragon'a kaybetti. Ortada ayrıca Dragon'un J-Crown kemeri ortadaydı. Clash of the Champions'ta Dragon'u yenip CW kemerini 3. kez kazandı. Bir ay sonra SuperBrawl VII'da kemeri Syxx'e kaybetti. Maçı Eddie yüzünden kaybetti ve Eddie kemerini Malenko'ya vurdu ve Syxx kazandı.

Kemeri kaybetmesinden Eddie'yi suçladı ve US kemerini almayı çalıştı ama kazanamadı. Syxx'te feuda dahil oldu. Daha sonra Eddie'yi yendi ve US Heavyweight kemerini korudu. Slamboree'de JJ'e karşı korudu ama 1 Temmuz 1997 Nitro'da kemeri JJ'e kaybetti.

Chris Jericho ile Feudu (1997–1998)[değiştir | kaynağı değiştir]

World War3'te 60 kişinin olduğu 3 kişilik battle royalde yer aldı ama kazanamadı. Starrcade 1997'de Eddie ile CW maçında yer aldı ama Eddie kazandı daha sonra Chris Jericho ile feuda girdi. Jericho ondan daha iyi olduğunu göstermek için kendisine "The Man of 1004 Holds" dedi. Uncensored 1998'de CW kemeri için olan maçta Jericho, Liontamer ile uzun bir maç sonunda kazandılar. Maçtan sonra Gene Okerlund geldi ve bunca yenilgiden sonra nereye gideceğini sordu ve Malenko eve dedi, 2 ay WCW'da gözülmedi.

Slamboree 1998'de Jericho CW contender maçı ayarladı ve bu bir battle royaldi. Malenko maskelendi ve Ciclope olarak geldi ve Juventud Guerrera ile sona kaldılar, Guerrera elini sıktı ve kendini eledi. Maçtan sonra maskeyi çıkardı ve kazanan Malenko'ydu. Jericho'yu yendi ve 4. CW kemerini aldı ve CW kemerini 4 kez tutan ilk güreşçi oldu. Daha sonra kemer hakkını kendisi için almadığı için kemer ondan alındı. The Great American Bash'te Jericho'yla boştaki kemer için maç yaptı ama DQ ile kaybetti ve kemer Jericho'ya gitti. Bash ath the Beach 1998'de Jericho ve Rey arasında olan maça karıştı ve Rey'in kazanmasını sağladı. Daha sonra kemer Jericho'ya geri döndü nedeni, Malenko'nun maça karışmasıydı. Malenko, senaryo gereği kovulmuştu ama Road Wild 1998'de Jericho ve Juventud Guerrera'nın maçında özel hakem odu ve Juventud maçı, kemeri kazandı.

The Four Horsemen ve The Revolution (1998–2000)[değiştir | kaynağı değiştir]

Eylül 1998'de Ric Flair'in 4 Horsemen'inin son üyesi oldu. NWO ile feuda girdiler. Malenko ve Benoit, West Texas Rednecks ile bir süre feuda girdiler. SuperBrawl IX'te TT kemer turnuvasında Rednecks'lere kaybettiler. Uncensored 1999'da Rednecks'i lumberjack maçında yendiler ve WCW World TTC kemerlerini aldılar. 2 hafta sonra kemerleri Rey Mysterio ve Billy Kidman'a kaybettiler.

Four Horsemen dağılınca Shane Douglas'ın The Revolution grubuna katıldı. David Flair, DDP ve Chris Kanyon ile feuda girdiler. Bash at the Beach 1999'da David ile US maçında yer aldı ama kaybetti. West Texas Rednecks, First Family, Filthy Animals ve Varsity Club'la feuda girdiler. WCW'da son maçı "catch-as-catch-can" maçında yer aldı Billy Kidman ile ve bu Souled Out'taydı. Maçı ayakları yere deyince DQ ile kaybetti.

World Wrestling Federation/Entertainment/WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

The Radicalz ve Light Heavyweight Şampiyonu (2000–2001)[değiştir | kaynağı değiştir]

WCW'dan ayrılınca WWF ile anlaştı ve 31 Ocak 2000'de Raw Is War'da debut yaptı ve Radicalz'de Chris Benoit, Perry Saturn ve Eddie Guerrero ile takım oldu, dörtlü aynı anda WCW'dan ayrılmıştı. WWF'te fazla başarı almasa da hafifsiklet't yer aldı. 13 Mart Raw Is War'da Essa Riou'u yenip WWF Light Heavyweight kemerini aldı. Nisan 2000'de Scotty 2 Hotty ile feuda girdi ve kemeri 17 Nisan Raw Is War'da kaybetti. 27 Nisan, SmackDown!'da kemeri geri aldı ve Backlash 2000'de kemeri korudu ve feudları bitti.

Daha sonra Benoit gruptan çıktı ve Eddie & Perry Saturn ile feuda girdi Malenko. Judgment Day 2000'de Saturn, Eddie ve Malenko arasında bir maç oldu ve Eddie, WWF European kemerini korudu. TV'de bir süre yer almadı ve daha sonra Radicalz'i yeniden kurdular. Bu sefer "Double Ho Seven" adını kullandı ve James Bond'la dalga geçen bir karakter oldu. Bu The Godfather ile bir maçı sırasında oldu, Godfather ona bir kızını önerdi ve güreşmemesini istedi kendisiyle. Malenko kabul etti. Daha sonra Lita'dan etkilendi ve onu menajeri olduğu takım Hardy Boyz ile feuda girdi. Lita'ya bir maç önerdi hafifsiklet kemeri için ama Lita kaybederse kendisiyle çıkacaktı. Lita kabul etti ve kazanamaya yaklaştı ama Cloverleaf ile pes ettirdi Malenko.

Daha sonra Hardyz ile feudu sürdü ve 19 Şubat 2001'de Lita onu Matt'in yardımı ile tuş etti. Onun davranışlarından iğrenen Jacqueline ve Ivory ile feudda girdi. Crash Holly ile kemer feuduna girdi ve Malenko, intergendor 2 on 1 handicap maçında Malenko'nun kaybetmesine neden oldu. Kemeri 12 ay kadar tuttuktan sonra 18 Mart'ta Sunday Night Heat'te kemeri kaybetti Crash'e. Daha sonra Saturn ile birkaç kez takım oldu ama ECW/WCW Invasion başlayınca TV'de görünmedi.

Emekliliği ve Çeşitli Görünüşleri (2001–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

Son güreş maçı Brian Pillman Memorial Show'un 4. yıl dönümünde Perry Saturn il takım oldu ve Raven & Justin Credible'ı yendiler. WWE Homecoming'de 3 Ekim 2005 Raw'da birçok efsane ile yer aldı. Eddie'nin ölümünden sonra 14 Kasım Raw'da yer aldı ve Benoit ile onun hakkında konuştular. Ertesi SD'de HHH ve Benoit arasındaki maçta göründü ve üçlü sarıldı birbirlerine. 2006 RR'den sonra Rey'i tebrik etti. Vengeance 2007'de Chavo Guerrero'yu izlerken görüldü. Raw'da Chris Benoit'i anma şovunda yer aldı. İki yakın dostu Eddie ve Benoit öldüğü için üzgündü. Ancak o ikisi tekrar birlikte olduğu için mutluydu. 31 Mart 2008'de Ric Flair'in vedasında Four Horsemen ile yer aldı. 28 Haziran 2010'da Ricky Steamboat DVD'si için yer aldı ama Nexus onlara saldırdı.

Kişisel Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi bir yahudi ve evli, 3 çocuğu var, ilk oğlu Chad bir güreşçi. Kasım 2010'da bir kalp krizi geçirdi ama iyileşti ve WWE'de işine geri döndü.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğittiği Güreşçiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Dean Malenko - WWE.com". WWE. 29 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ World Championship Wrestling (1995-12-05). "Dean Malenko vs. Mr JL". WCW Nitro. 
 3. ^ "DEAN MALENKO VS MR JL". WWE Network. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016. 
 4. ^ a b c d "Dean Malenko". WWE.com. WWE. 14 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ocak 2014. 
 5. ^ a b c d e f g h i "Dean Malenko's Profile". Online World of Wrestling. 1 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mayıs 2008. 
 6. ^ a b c d e f World Championship Wrestling (1999-02-21). "Benoit & Malenko Vs. Hennig & Windham". WCW SuperBrawl IX. 
 7. ^ a b c d e World Championship Wrestling (1999-03-14). "Benoit & Malenko Vs. Hennig & Windham (c); Lumberjack Match". WCW Uncensored. 
 8. ^ a b c d e f g World Championship Wrestling (1997-05-18). "Jeff Jarrett w/ Debra Vs Dean Malenko(c)". WCW Slamboree. 
 9. ^ a b c d e f g h i j k World Championship Wrestling (1996-12-30). "Rey Mysterio, Jr. Vs Dean Malenko". WCW Monday Nitro. 
 10. ^ a b c d e f g h i j World Championship Wrestling (1996-06-16). "Rey Mysterio, Jr. Vs Dean Malenko(c)". WCW Great American Bash. 
 11. ^ a b c d e World Championship Wrestling (1999-09-13). "Chris Benoit Vs. Dean Malenko". WCW Nitro. 
 12. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w x y z aa ab ac ad ae af "Dean Malenko Entourage". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Temmuz 2016. 
 13. ^ "ECW Television Championship official title history". WWE. 29 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 
 14. ^ "ECW Tag Team Championship official title history". WWE. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 
 15. ^ "Pro Wrestling Illustrated Top 500 – 1997". Wrestling Information Archive. 25 Şubat 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Temmuz 2008. 
 16. ^ "Pro Wrestling Illustrated Top 500 – PWI Years". Wrestling Information Archive. 15 Mart 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2010. 
 17. ^ "WWE Cruiserweight Championship official title history". WWE. 19 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 
 18. ^ "WWE United States Championship official title history". WWE. 2 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 
 19. ^ "W.C.W. World Tag Team Title". The Great Hisa's Puroresu Dojo. 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 
 20. ^ "WWF Light Heavyweight Championship official title history". WWE. 9 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Mayıs 2008. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]