WWE SmackDown Tag Team Championship

Vikipedi, özgür ansiklopedi
WWE SmackDown Tag Team Championship
Kemerin şu anki görünümü.
Bilgiler
FederasyonWWE
MarkaSmackDown
Oluşturulma tarihi23 Ağustos 2016
Şu anki şampiyon(lar)The Usos
Kazandığı tarih16 Mayıs 2021

WWE SmackDown Tag Team Championship (WWE SmackDown Takım Şampiyonluğu), günümüzde WWE'nin SmackDown markasındaki takımların hedefi olan bir profesyonel güreş şampiyonluk kemeridir. Kemer, Raw markasındaki WWE Raw Tag Team Championship (WWE Raw Takım Şampiyonluğu) ve NXT markasındaki NXT Tag Team Championship (NXT Takım Şampiyonluğu) ile beraber, WWE'deki takımlara özel olan üç kemerden biridir. Kemerin şu anki sahipleri, bu kemerleri ilk kez alan Rey Mysterio ve Dominik Mysterio takımıdır.

Kemer, 2016 yılında Raw Takım Şampiyonluğu kemerine karşılık olarak tasarlanmıştır. SmackDown Genel Müdürü Daniel Bryan, kemeri Twitter üzerinden duyurmuş ve resmî olarak 23 Ağustos 2016 tarihindeki SmackDown Live bölümünde açığa çıkarmıştır.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk SmackDown Takım Şampiyonları Rhyno (solda) ve Heath Slater (sağda).

19 Temmuz 2016 tarihinde yapılan draft'ta WWE Takım Şampiyonu The New Day, Raw brandına seçildiği için SmackDown'ın takım kemeri yoktu. Talking Smack programında Daniel Bryan, SmackDown bir takım şampiyonluğu kemerinin yapılmasını istediğini söyledi. 23 Ağustos SmackDown programında, kadınlar şampiyonluğu kemerinin yanında WWE Smackdown Takım Şampiyonluğu kemeri tanıtıldı. Kemerin ilk sahibinin belirlenmesi için de bir turnuva yapılacağı, turnuva finalinin de Backlash'te olacağını açıkladı.[2] Kemerin tasarımı Raw brandındaki takım şampiyonluğu kemeriyle aynıdır. Fakat plaklar bronz değil gümüştür ve WWE logosunun arkasında mavi bir arka plan bulunmaktadır.

İlk şampiyon turnuvası[değiştir | kaynağı değiştir]

Çeyrek final
SmackDown (23/8, 30/8)[2][3]
Yarı final
SmackDown (6/9)[4]
Final
Backlash (11/9)
         
American Alpha
(Jason Jordan ve Chad Gable)
Tuş
Breezango
(Tyler Breeze ve Fandango)
10:13
American AlphaTuş
The Usos 0:28
The Usos
(Jimmy Uso ve Jey Uso)
Tuş
The Ascension
(Konnor ve Viktor)
3:49
The Usos 10:02
Heath Slater ve Rhyno Tuş
The Hype Bros
(Zack Ryder ve Mojo Rawley)
Tuş
The Vaudevillains
(Aiden English ve Simon Gotch)
2:50
The Hype Bros 7:03
Heath Slater ve Rhyno Tuş
The Headbangers
(Mosh ve Thrasher)
2:54
Heath Slater ve Rhyno Tuş

† American Alpha, The Usos'u yendikten sonra Usos'un saldırısına uğrayan Chad Gable sakatlandı. Bu sonuçla The Usos ve The Hype Bros, Backlash'te karşılaştı ve maçı kazanan The Usos, finalde yer aldı.

Kemer sahipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu güne kadar kemeri 14 farklı takım ve kişisel olarak 26 farklı kişi kazanmış, 23 kez kemer değişimi yaşanmış ve 1 kez kemer boşa çıkartılmıştır. Kemerin ilk sahipleri Heath Slater ve Rhyno'nun oluşturduğu takımdır. The New Day (Kofi Kingston ve Xavier Woods), kemeri 7 kez alarak bu kemere en çok sahip olan takım olmuştur. The Usos (Jey Uso ve Jimmy Uso), kemeri üçüncü kez aldıktan sonra 182 gün boyunca kemeri koruyarak en uzun süre kemeri koruyan takım olmuştur (toplamda 380 gün boyunca kemeri korudukları için toplam sürede kemeri en uzun süre kemeri koruyan takım yine onlar olmuştur). Kemeri kazandığında 24 yaşında olan Dominik Mysterio en genç şampiyon olurken, kemeri kazandığında 49 yaşında olan Shane McMahon ise en yaşlı şampiyon olmuştur.

Kemerin şu anki sahipleri, bu kemerleri 5.kez kazanan takım The Usos'dur. KemerleriMoney in the Bank (2021) şovunun kickoff şovunda Rey Mysterio ve Dominik Mysterio'yu yenerek kazanmışlardır

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Martin, Adam. "Daniel Bryan to reveal two new championships exclusive to Smackdown Live tonight from Connecticut". wrestleview.com. 25 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2016. 
  2. ^ a b Parks, Greg. "8/23 WWE Smackdown LIVE – Parks's Complete, Real-Time Report". Pro Wrestling Torch. 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2016. 
  3. ^ Caldwell, James. "8/30 WWE Smackdown Live Results – CALDWELL'S Complete Live TV Report & Talking Smack-cap". Pro Wrestling Torch. 4 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ağustos 2016. 
  4. ^ Caldwell, James. "9/6 WWE Smackdown LIVE – Parks's Ongoing, Real-Time Report". Pro Wrestling Torch. 10 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Eylül 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]