Eutropius

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Eutropius, MS 4. yüzyılda yaşamış olan Romalı tarihçi.

Giriş[değiştir | kaynağı değiştir]

Eutropius hakkında yazılı herhangi bir belge bulunmadığı için hayatı hakkında çok az şey bilinir. Daha çok Roma İmparatoru Valens için yazmış olduğu “Breviarium ab Urbe condita” (“Roma Tarihi”) adlı eseri ile tanınır. Latince olarak kaleme alınmış olan kitabın orijinal metni 380 yılında Paeanius tarafından Yunancaya çevrilmiştir. Bir yarı-erkek olarak Eutropius'un başlarının gözünden nasıl birisi olduğunu tasvir eden herhangi bir çalışma günümüze ulaşmamıştır. Efemine davranışları hakkındaki tasvirlerden anlaşıldığına göre kendi kendini hadım etmiştir[kaynak belirtilmeli]. İlave olarak Eutropius'un İmparator Valens'in 364 ve 378 yıllarındaki Büyük Britanya ve Galya seferlerine eşlik ettiği bilinir. İmparator Valens'in yanında “magister memoriae” olarak görev yapmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eutropius, geç 4. yüzyılda İmparator Dönme Julianus'un 363 tarihindeki Pers seferine katılmış olan pagan bir tarihçidir; Eutropius’un hayatı ve kariyeri hakkında kesin olan tek bilgi budur. Konstantinopolis'te sekreterlik yapmıştır. Julianus dini olmayan bir devlet kurmak isteyen dinsiz bir imparatordu. 362 yılında kanun önünde tüm dinlerin eşit olduğunu ilan eden bir kanun çıkardı. Sasani İmparatorluğuna karşı yürütülen sefer sırasında zırh giymeden savaşa müdahil olunca yaralandı. Akciğerinden yara almış olan imparator bir süre sonra öldü. Onun ardından tahta Jovian çıktı. Perslerle barış yapıldı ve Jovian bir süre sonra öleceği Konstantinopolis'e geri döndü. Ardından I. Valentinianus, Valens'i müşterek imparator yaparak tahta çıktı ve imparatorluğu doğu ve batı olmak üzere ikiye böldü. Eutropius artık Valens'in tarihçisiydi ve yazdığı “Breviarium ab Urbe condita” adlı eseri imparatora ithaf etmişti.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eutropius 350 ve 370 yılları arasında on kitaptan oluşan ve Historiae romanae breviarium adını taşıyan bir Roma Tarihi yazmıştır. Bu bilinen tek eseridir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]