Gabon'un posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Bu Gabon'un posta tarihi ve posta pulları üzerine bir araştırmadır.

Fransız Kolonisi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk postane 1862 yılında Libreville'de kuruldu. Oradaki mektuplar Fernando Po (şimdi Bioko)'daki İngiliz Postanesine yönlendiriliyordu. Mektuplar için dört köşe içinde "GAB" işaretiyle iptal edilmiş Fransız Kolonileri posta pulları kullanılyordu [1].

Bir Denizcilik & Ticaret 10-santim değerli, Libreville'de 1910 tarihinde kullanıldı.

31 Temmuz, 1886 Gabon kendisinin ilk pulunu yayımladı. Bunlar çok kullanılan pulların yokluğunu karşılamak üzere var olan pulların sürşarjlanmasıydı. İptal damgası nokta içinde "GAB" işaretini içeriyor ve pullar ilave yeni değerliydi. Artı değerli pullar yeni değerleriyle "GABON / TIMBRE" şeklinde düzenli pullar gibi geçerlilik sürelerini göstermek için işaretlendiğnde, 1888 yılındaki ek sürşarjlı pullar numaralıydı. Ayrıca 1889 da 15c ve 25c pullar yöresel olarak dizgilendi. Onlar bir köşesinde "Gabon-Congo / POSTES", karşı köşesinde ise pulun değeri ve ortasında karşıdan karşıya "Republique Francaise" yazısıyla tanımlanıyordu. Bu erken basımların hepsi küçük miktarlarda üretildi ve sık görülmedi.

1891 yılından 1904 tarihine kadar Gabon, Fransız Kongosu'nun bir parçası olarak fakat taraflı otoritenin onayı ile yönetildi. Onlar kendi pullarını 1904 yılına kadar basdılar. Bunlar bütün Fransız kolonilerinde kullanılan ve 17 değeri 1c den 5fr sıralamsıyla içeren Denizcilik ve Ticari Basım pullarıydı.

Fang savaşcısı, 5c, 1910

Bunu 1910 yılında Gabon'a özgü bir set Fang savaşcısı, Libreville manzarası ve Fang kadın takip etti. Bunların hepsi iki renkde basıldı. Bir ilk versiyon "GABON" ile "CONGO FRANÇAIS" yazısını içeriyodu. Fakat kısa süre sonra bunların yerini "AFRIQUE EQUATORIALE" yazısı aldı.

Diğer bütün pek çok kolonilerde olduğu gibi, Navigation & Commerce basımlı pulların arda kalanları "5" ve "10" ile 1912 yılında sürşarjlandı.

1924 yılından itibaren, 1910 yılı serileri üzerine "AFRIQUE EQUATORIALE FRANÇAISE" yazısı yazıldı ve 1927 ten itibaren bunların bazıları ek değerlerle sürşarjlandı.

Bu 5-santim değerli pul, Ogowe Nehri üzerinde Kereste taşınmasını gösteriyor, fakat bu pullar sadece kısa süreli bir kullanım içindi.

Bir yeni düzenli posta pulu 1932 yılında geldi. Üç dizaynda 24 değeri içeren pullar Ogowe Nehri üzerinde kereste taşımacılığını, de Brazza'nın portresini ve Setta Kemma köyünün bir manzarasını kapsıyordu. Bu seri Gabon'un Fransız Ekvatoral Afrikası'na dahil edilmesinden önce kısa bir süre kullanımdaydı ve ondan sonra onun pulları kullanılıyordu.

Bağımsız ulus[değiştir | kaynağı değiştir]

1958 yılı Ekim ayında Cumhuriiyet ilan edilmesine rağmen halk Fransız Ekvatoral Afrikası pullarını kullanmaya devam ediyordu. İlk pul basımı 28 Ekim 1958 tarihinde Cumhuriyetin birinci yıldönümü anısına geldi. Bu pul Başbakan Léon M'ba'nin farklı iki değeriyle iki portresini gösteriyordu.

1960lı yıllarda, genellikle genel örnekli bir Fransız ve Fransız Kolonileri basımı devam ediyordu. Bunlar çok renkli gravür pullar olup dikdörtgen formatlıydı ve yatay ve dikey şekildeydi. Bazısı Fransız dizaynının bilinçli benzetmeleriydi. 1969 yılında görülen ve 1980li yıllara kadar devam eden küçük formatlı arma pullarının örneği gibi(Uzun süre sonra Fransa dizaynın kullanımını durdurdu). 1970li yıllar, pulların öncelikle dereceli olarak Amerikan ve Avrupa'lı pul toplayıcılarına yönelidiğini gördü. Örnek olarak 1978 yılındaki motorsikletler görünümü basımı, 1955 yılıdaki Nobel çelengi gibi. Fakat bunlar kuralların dışında olanlardır. 1965 yılında Gabon, Albert Schweitzer'in onuruna ilk altın yıldız kağıdı pullarının basımını yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]