Karelya'nın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karelya filatelide pek çok zaman gözüktü, ilki 1922 tarihinde Sovyet Rusya'dan cumhuriyet olarak ayrılışlıyla, daha sonra Doğu Karelya Finlandiya tarafından 1941 den 1945 yılına kadar devam eden savaş içindeki Devam eden Savaş döneminde işgal edildi ve Sovyet dönemi öncesinde dönemde geçici pullar ve külkedisi pulları basıldı. İlave olarak orada Zemstvo posta pulları Karelya Cumhuriyeti'nin çağdaş topraklarında 20nci yüzyılın başlarında kullanılıyordu.

1922[değiştir | kaynağı değiştir]

1922 yılı ayaklanması sırasında, Karelyalı'lar 5 pennia dan 25 Fin markkası değerli 15 posta pulluk bütün hepsinin "KARJALA" yazısı üzerinde yer aldığı bir ayı dizaynının kullandığı bir set yayınladılar. 1-markka ve daha yukarı değerli pullar iki renkte basılırken, düşük değerli pullar tek renkte basıldılar.

Onlar sadece 31 Ocak dan 16 Şubat 1922 tarihine kadar geçerliydi.

1941-44[değiştir | kaynağı değiştir]

2.75 markka, 1941

Finlandiya, Karelya'yı 1941 yılında işgal ettiğinde, askeri yönetim "Doğu Karelya Askeri Yönetimi" için Finlandiya pullarını "ITÄ- / KARJALA / Sot.hallinto" şeklinde sürşajladı. İki farklı yüz tipi kullanıldı. 1942 yılı içinde Finlandiya'nın Mannerheim pulları aynı şekilde sürşarjlandı.

Ek değerli pul, 1943

Sadece işgal için dizayn olacak olan pul ayrıca onun sonuncusuydu ve bir ek değerli pul 1943 yılında basıldı. Pul ülkenin armasını gösteriyordu ve 1,50 markka sürşarjlanarak geliri savaş kurbanlarına yardım için gitti.

İşgal pulları sınırlı kullanım gördü ve bugün taklit olmayan kullanımlısı kullanılmayan kopyasının yaklaşık iki katı değerindedir. Hiç birisi özellikle nadir değildir. En fazla birkaç US$ eder, pek çoğu ise bir dolardan daha az değerdedir.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Pul galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]