İngiliz işgali altında Batum'da posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Flag of the United Kingdom.svg Flag of Adjara.svg
sarısabır ağacı pulu, 1919 (sahte)

Batum Gürcistan'ın güney ucunda özerk bir cumhuriyet olup, Karadeniz sahilinde Acara Özerk Cumhuriyeti'nin başşehridir. Şehir I. Dünya Savaşı başlarında Rusya'nın yönetimi altındaydı fakat yerel karışıklık nedeniyle Osmanlı'ya 1918 yılında dahil olan şehir daha sonra Aralık ayında Birleşik Krallık'a dahil oldu ve bu durum Temmuz 1920 tarihine kadar devam etti.

İmparatorluk Rusyası 2 kopek pulu üzerine 50 ruble, 1919 (uydurma baskı)

İngiliz işgali süresine posta pulu stokları tükenmeye başladı ve bu nedenle yönetim 1919 yılı Şubat ayında kendi pullarını üretti. Bu pullar perforesiz (deliksiz) olup, sarısabır ağacını gösteriyor ve БАТУМСКАЯ ПОЧТА (BATUMSKAYA POCHTA) , veya "Batum Post" yazısını içeriyordu.

İngilizler daha sonra bunların üzerine "BRITISH OCCUPATION" yazısını basdı ve Rusya'nın kalan pullarını eşitli şekillerde sürşarjladı. Enflasyan nedeniyle 1920 yılında ağaç pulları üzerine 50 rubleye kadar değerler basılmak zorunda kaldı.

Overprinted aloe trees (forgeries)

İngilizlerin kısa dönemine rağmen, ağaç pulları çok sayıda vardı fakat üzerine baskı yapılmış Rus pulları yaygın değildi ve 2003 yılında bazıları için 500 USD$ fiyat öneriliyordu.

Ana pullar ve üzerine baskı yapılmış pulların her ikisinin de çok sayıda sahtesi vardı ve gerçekte bu sayfada gösterilen bütün pullar sahtedir.[1]

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  • W. E. Hughes, Postage Stamps of Batum.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R. J. Ceresa, The Postage Stamps of Russia, 1917-1923, Vol. 4., Transcaucasia , Parts 13 -1 6, British Occupation of Batum, Ross-on-Wye (1993-94).

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]