Kuveyt'in posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kuveyt'in posta tarihi (1775 yılları civarında İngiliz Doğu Hindistan Şirketi karayolu üzerinde çöl devesiyle Basra Körfezi başından Halep ve İstanbul'a Arabistan Yarımadası etrafındaki yavaş giden deniz seyahatine bir alternatif olarak başlattığında) başlar. Bu uygulama 1795 yılına kadar devam etti.

4-anna zeytin yeşili Hindistan pulu üzerinde KUWAIT damgası, 1934

Birleşik Krallık ile 1899 yılında yapılan antlaşmadan sonra, konsolosluk bürosu Bushire'den gönderilen posta pullarını kullanarak ve mektupları Bushire'ye gödererek veya onları geçen gemilere yükleyerek posta işine el attı. İlk postane 21 Ocak 1915 yılında açıldı ve Hindistan pulları kullanıldı. 1 Ağustos 1921 tarihinden, Nisan 1941 tarihine kadar ofis Irak'ın Basra yakınından yönetildi. 1 Nisan 1923 tarihinde Hindistan pulları "KUWAIT" damgasıyla yayımlanıyordu, bu uygulama pek çok yıl devam etti.

1941 yılında postane Irak'ın Britanyalı-Fransız istilası nedeniyle yaklaşık bir ay geçici olarak kapatıldı (bu zaman süresinde konsolosluk mektupları Londra'ya diplomatik torba şeklinde taşındı) ve daha sonra yeniden açıldı. Savaş zamanı yokluklar nedeniyle ofis damgalanmamış Hindistan pullarını 1945 yılına kadar kullandı. Bu safha Hindistan'ın bağımsızlığı ile sona erdi. Kuveyt 1947 ve 1948 yıllarında Pakistan tarafından yönetiliyordu, daha sonra 1 Nisan 1948 den itibaren doğrudan doğruya İngiliz hükümetince.

UPU (Dünya posta Birliği) 75nci yıldönümü 1949 anma pulu üzerinde sürşarj

İngiliz yönetimi altında Britanyalı pulları anna ve rupi olarak sürşarjlandı. Bu dönemde genellikle bütün Britanyalı pullarına düzenli ve anma pulları dahil hepsine sürşarj uygulandı.

15np, 1957

1957 yılında ondalık sisteme geçildi ve 1 rupi, 100np (naye paise) bölündü. Bu durum yeni bir taze sürşarjlanmayı gerekli kıldı. Bu Britanyalılar tarafında basılan son pul yayımı olacaktı. Çünkü onların bağımsılığı peşinen geliyordu. Kuveytliler 31 Ocak 1959 yılında posta yönetimini üzerlerine aldılar.

İlk Kuveyt pul seti 5np, 10np değerleriyle şeyh Abdullah III Al-Salim Al-Sabah ve 40np değerleriyle bir dhov'u gösteren şekliyle üretime girdi. 13 değerli tam set 1 Şubat 1959 tarihinde satıştaydı ve ek olarak petrolle ilgili aktivite manzaralarını içeriyordu.

1961 yılındaki bağımsızlığın bir parçası olarak hükümet işlemde olan para birimini Kuveyt dinarı olarak tesis etti ve 1959 yılı pullarını yeni değerlerinde, ayrıca 18 toplam değerli 1 filden 3 dinar aralığında yeni dizaynda yeniden basdı.

Sonuç olarak Kuveyt pulları pek çok Arap ülkesinin tipik desenlerini takip ediyordu ve metinler Arapça ve İngilizceydi. Genel tanımlamada "STATE OF KUWAIT" belirtiliyordu.

1964 yılındaki son seriler gümüş ile çerçevelenmiş tabii renk portresini içeriyordu. 1969 yılında bir Sabah I Bin Cabir portresi ve 1977 yılında 32 pulluk bir seri popüler oyunları gösteriyordu.

1990 yılındaki Irak istilasıyla Kuveytli basımlar haşin bir şekilde sona geldi. Iraklı pullar 1991 yılı başlarına kadar kullanıldı. Bu noktada Kuveyt pul programı önceki gibi savaş ve/veya onunla ilgili anma serisinin düzenli ilavesiyle devam ediyordu.


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]