Doğu Rumeli'nin posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
1881 ve 1884 yılı pulları vilayet ismini dört yazı sistemini kullanarak (Arap, Latin, Yunan ve Kiril) dört dilde dizayn eder: Türkçe, Fransızca, Yunanca ve Bulgarca.

Doğu Rumeli (İngilizce: Eastern Rumelia veya Eastern Roumelia) 1878 yılından 1908 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu'nun bir otonom vilayetiydi. 6 Eylül 1885 yılında Türk hükümdarına karsı ayaklandı ve bölge bu tarihten itibaren Bulgaristan kontrolü altına girdi [1].

Vilayet bugün filatelistlerce sahip olduğu 1880 tarihi ve sonrası posta pullarıyla hatırlanır. İlk pullar "R.O.", bir çubuk desenli ve "ROUMELIE / ORIENTALE" yazılı sürşarjlı pek çok çeşitli Türk pullarını içeriyordu. Bu sürşarjlar olağanüstü ve yaygın şekilde sahtesini içeriyordu.

Aynı zamanda Türkçe dizayn pullar 1881 yılında görüldü. Bunların Türk pullarından farkı sol tarafında ufak harflerle Fransızca yazıya sahip olmalarıydı. Bu dizaynın bir ikinci basımı (renk değişimlisi) 1884 yılındaydı. Bu tiplerin çoğu tam yaygındı.

10 Eylül 1885 tarihinde var olan Rumeli pulları iki farklı imaj Bulgaristan arması ve daha sonra bir çerçeve içinde aslan ve Bulgar harfleriyle (Kiril alfabesi) "Bulgarian Post" yazısı ile sürşarjlandı. İlk sürşarjlılar gibi bunlar da olağanüstüydü ve 6US$'den 200US$ aralığında fiyatlanıyorlardı ve sahteleri yaygındı. 1886 yılından beri vilayet Bulgar pullarını kullanmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]