Kenya, Uganda, Tanganyika'nın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kenya, Uganda, Tanganyika (KUT) 1935 ve 1961 yılları arasında Kenya, Uganda ve Tanganyika'nın kolonilerinde "Doğu Afrika Posta ve Telekomünikasyon Yönetimini" tarafından bastırılan posta pullarının kullanımını tanımlamak için belirtilen isimdir.

V. George, 1935.

Pul koleksiyoncuları, KUT bölümü başlığı altındaki "Kenya ve Uganda" ve başka devletlerin idaresi altındaki "Doğu Afrika ve Uganda" 1921-1927 basımını genellikle sınıflandırırlar fakat ilk basım 1935'te koloniye katılan bütün isimleri detaylı olarak açıklar. Ortak dizayn formundaki anma pulları ki bunlar Birleşik Krallık kralı V. George'un "Gümüş Jübile"si için seri pullarda olduğu kadar burada kralın profilini ve yerel manzarayı gösterir. Düzenli pullar genel gravür pulları dönemi formundan dramatik bir ayrılık içerir, 10c ve 11b pulları matbacılık işlemine tabi tutuldu ve aslan gölgesine sahip olup sırası ile siyah/sarı ve siyah/kırmızı renk kombinasyonuna sahipti.

Aynı dizayn 1938 yılında IV. George'un profiliyle basıldı. Savaş zamanı gereksinimleri dört Güney Afrika pulunu 1941 ve 1942 yılılarında sürşarjlamaya zorladı. Fakat savaş sonrası genel ortak tipler (Barış basımı, Gümüş Evlilik basımı, vb) kalan yerden yeniden başladı. Bir düzenli yeni seri kraliçe II. Elizabeth için 1954 yılında basıldı. 1958 yılında bir çift anma pulu "Afrika Büyük Gölleri" ni keşfeden Burton ve Speke'ın 100ncü yıldönümü anısını işaretliyordu.

1960 yılında çok sembolik ve gösterişsiz bir yeni düzenli seri kullanılıyordu ve bunu 1963 yılında üç anma seti takip ediyordu. Bu noktada "Doğu Afrika Genel Hizmetler Organizasyonu" görevi üzerine aldı ve 1964 Yaz Olimpiyatları için "UGANDA KENYA TANGANYIKA ZANZIBAR" yazısı tanımlı anma pulu yayımladı fakat bu pular gerçekte Zengibar'da kullanılmadı. Tanganyika, Zanzibar ile Tanzanya formunda birleştiğinde bunu takiben pullrdaki yazı tanımı "UGANDA KENYA TANZANIA" şeklinde oldu. Bu üç isim değişen rastgele sıra ile listelenir.

Bu pullar yeni bağımsız ulusların her birinin pulları ile paralel olarak yayımlanır. Posta yönetimi çeşitli anma pulları yayımına her yıl yaklaşık için 10-12 ölçüsünde taki 1976 yılı başlarına kadar devam ediyordu.