Osmanlı İmparatorluğu'nda Fransız postaneleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Osmanlı İmparatorluğu'ndaki Fransız postaneleri 1812 ve 1923 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu'ndaki çeşitli şehirlerde Fransa tarafından işletilen postaneleri kapsar. Fransa, Osmanlı İmparatorluğu ile "Kapitilasyon"ları imzalamış olan dokuz devletten biriydi. Kapitülasyonlar bu ülkelere Osmanlı İmparatorluğunda ticari ilişkilerde çeşitli fırsatlar sağlıyordu. Mektuplaşmalarda ise çeşitli ülkelerin amacı ülkelerindeki ve Orta Doğu'da bulunan acentalar arasında haberleşmeleri kolaylaştırmaktı. Bu sistem 1923 yılında imzalanan Lozan Antlaşması ile sona erdi.

25-santim Type Sageüzerinde 1 kuruş baskısı, Beyrut'ta Aralık 1885 de kullanıldı

Gerçekte postaneler Fransız posta pulunu kullanıyordu fakat bunlar yerel para birimi olan kuruş yerine santim ve frank para birimleriyledi. Bu nedenle 1885 yılı başlarında bazı Fransız pulları kuruş olarak süarşarjlandı. Değerleme oranı dört kuruş bir franka eşit şeklindeydi.

30c, 1902

1902 yılı başlarında, Mersin serisi "LEVANT" tanımlamasıyla santim/frank değerlerinin her ikisiyle birlikte yayımlandı ve yüksek değerli pullar kuruş olarak sürşarjlandı. 1905 yılında Beyrut'ta 15c pul, "1 Piastre / Beyrouth" şeklinde sürşajlandı.

I. Dünya Savaşı, 13 Ekim 1914 tarihinde bütün postaneleri kapanmaya zorluyordu. Savaş sonrası, sadece İstanbul'daki bürolar yeniden açıldı ve 1921 yılı Ağustos ayından Temmuz 1923 yılına kadar çalıştılar. Fransız pulları 30 para değerinden 75 kuruş değerleriyle tekrar sürşarjlandı.

1893 ve 1903 yılları arasında dört postane ayrıca kendi pullarını yayımladılar: Cavalle (günümüzde Kavala), Dedeağaç (günümüzde Aleksandrupolis), Porto Lagos ve Vathy (Sisam).

Postaneler:

Pul Galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınızı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]