Irak'ın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu Irak'ın posta tarihi ve posta pullarının bir araştırmasıdır.[1]

Günümüzdeki Irak bölgesinde en erken bilinen posta servisi Asurlular tarafından çalıştırılmıştır. Arkeolojistler pek çok miktardaki kil tablet üzerine Çivi yazısı ile yazılmış ve adres yazılı kil tablet zarfının içindeki ticari mektupları bulmuşlardır.

1923 3 anna, Tizpon'daki harabeler

Osmanlı İmparatorluğu, Bağdat, Basra, Musul ve Kerkük'te 1863 yılları civarında postanelere sahipti. Hindistan, Bağdat ve Basra'daki postaneleri 1868 yılında 1914 yılına kadar işletti. I. Dünya Savaşı'nda İngiliz ve Hindistan orduları Basra'dan Musul'a giden kendi yollarını sağladılar. Onlar Askeri Posta larında Hindistan sürşarjlı "I.E.F" pullarını kullandılar.

Irak'ın düzenli posta servisi 1920 yılında Milletler Cemiyeti ile İngiliz mandasıyala başladı.

Irak'ın düzenli ilk posta serisi 1923 yılında görülen seriydi. Sekiz farklı dizaynı içeren 12 li set doğal manzaraları, eski tarihi imajları ve günümüzü gösteriyordu. Onlar "IRAQ" ve "POSTAGE & REVENUE" tanımlamalarıyla "anna" ve rupi olarak belirtildi. Faysal bin Hüseyin'i gösteren ilk pul 1927 yıllı 1 rupilik puldu. Bunu 1931 yılında 13 değerli bir sri dakip etti.

Faysal bin Hüseyin, yarım anna 3 fil sürşarjlı, 1932

1932 yılındaki bağımsızlık yeni bir para birimi olan "fil" ve dinar'ı getirdi ve var olan Faysal pulları buna uygun olarak sürşarjlandı ve 1 Nisan, 1932 yılında basıldı. Bunları kısa süre sonra (9 Mayıs) yeni para birimli önceki dizaynlı pullar takip etti. Gazi bin Faysal'ın tahta geçmesiyle yeni pullara gereksinim duyuldu ve bunlar 1934 yılında görüldü. Bu pullar Faysal pullarının ayni dizaynındaydı fakat profili grafik tasarım süslü Gazi bin Faysal resimliydi.

Taahhütlü posta Ağustos 1945, 1934, 1941 ve 1942 serisi pullarından

Gazi'nin beklenmeyen ölümü ve onun ergin olmayan oğlu nedeniyle 1941 yılında bölge goasını gösteren yeni bir seri pul basıldı. Sonraki yıllarda ileve değerler ve değişen renklerde 23 pulluk toplam seri basıldı. 1942 yılı II. Faysal'lı genç bir çocuk halinde gösteren ilk pulları gördü. O 1948 yılı basımlarında 13-19 yaş grubu arasında göründü.

Irak'ın ilk anma pulu 1949 yılında Dünya Posta Birliği'nin 75nci yılını işaret etmek için geldi. Ayrıca Faysal'ın 1953 yılı taç giyme töreni, posta pullarının küçük bir grubunu üzerinde bulunduran minyatür tabaka ile vurgulanıyordu. Faysal serisinin sonuncusu sadece 1958 devriminden önce kısmen meydana çıkmış ve basılmış ve basılmamış iki tipte sürşarjlanmıştı.

General Kasım'ın dönemi her zamanki anma çerçevesinde onun pek çok resmi iyi dilekli lider olarak kaydedildi. Sonraki başkanlar az sıklıkta olmasına rağmen ayrıca göründü. Saddam Hüseyin, başkan yardımcısı olarak ilk görünümünü 1976 yılında yaptı ve 1980 yılları ortalarına kadar Irak pullarında göründü.

Irak Savaşı, pul programlarına ani bir durma getirdi. Son Saddam dönemi pulu 5 Şubat, 2003 yılındaki "Saddam Üniversitesi" basımıydı. İki geleneksel basım planlanıyordu. Konuları "Old Methods of Transportation" ve "Popular Industries" idi ve denemeleri yapıldı. Basım çalışmaları yağmalamada tahrip edildi fakat postane binasına dokunulmadı. Geçici Koalisyon Yönetimi, daha sonra taşımacılık pullarının basımına onay verdi ve onlar 29 Ocak, 2004 yılında basıldılar. Ayni zamanda sürşarjlama çeşitli pullar üzerinde görüldü fakat bunlar resmen onaylanmadı.


Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]