Romanya'nın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Moldova Cap de bour, 40 Para, yeşilimi-mavi, damgalanma, 1858
Moldova Cap de bour, 80 Para, kırmızı, damgalanma (Galatz), 1858

Bu Romanya'nın pota tariji ve posta pullarının bir araştırmasıdır. Moldova Prensliği, 1858 yılında otonomluğunu elde eder etmez pulları yayımladı. İlk cap de bour pulları basımı Temmuz 1858 tarihinde yayımlandı. Bu pullar bir tür kâğıt çeşidi olan laid paper üzerine el damgasıyla üretildi ve şimdi bunlar çok nadirdir. Başlangıç yuvarlak dizayn kısa süre yuvarlak köşeli kare çerçeve kullanımını takip etti. Bunlar, biraz daha yaygındır.

Romanya ve Eflak'ın 1861 yılında birliğinden sonra, dizayn iki prensliği yana yana gösteren ambleme uyumlu oldu ve "FRANCO SCRISOREI" yazısı vardı. "POSTA ROMANA" yazı betimli ilk pullar 1865 yılı Ocak ayında yayımlandı; üç değer Prens Alexander John Cuza'nın sağ yöne bakan yüzünü içeriyordu.

Kral Carol, 1872

Bunun kullanımı uzun süre olmadı, çünkü Cuza sonraki yıl görevinden alındı ve prens I. Carol'un sol tarafa bakan Fransız pullarıyla aynı zamanda olan onlarla çok benzer stildeki portreli pulu resmedildi. 1867 yılında Rumen leyinin kabulü pulların yeni nominal değerlenmesini gerektiriyordu ve bunlar 1868 yılında görüldü.

1869 yılında, yeni bir dizayn önceki profili içeriyordu fakat bir oval çerçeve içinde çevrilmişti. Bir değişim, önceki yuvarlak çerçeve sadece bir defa daha kullanıma geldiğinde 1872 yılına kadar sürdü. Bütün dizaynlar Fransız pullarındaki aynı dizaynı anımsatıyordu. Pullar orijinal olarak Paris'te basıldılar ve daha sonra 1876'dan itibaren Bükreş'te yeniden basıldılar. Yeniden basımlar kaba bir görünüşe ve pürüzlü perforeye sahiptiler. Yeni renkler ve değerler 1879 yılında görüldü.

1893 serileri çerçevelerin bir farklılığını tanıttı ve ilk pullar ley ile değerlendi.

1896 yılında Romanya pulları Köstence ve İstanbul arasında işleyen gemilerde kullanılması için Türk para birimiyle baskılandı.

1903 yılında ilk resimli dizayn Bükreş'te yeni bir postanenin açılışını vurgulamak amacıyla yayımlandı. Bunu 1906'da on dizaynlı bir seri Carol'un 40. hükümdarlığı yıldönümü anısına takip etti.

Birinci Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]

Flag and coat of arms of Romania
Flag and coat of arms of Romania
Bu madde Romanya'nın
Semboller serisidir
Romanya bayrağı
Romanya Arması
Deșteaptă-te, române!
Romanya hanedan armacılığı
Rütbeler, nişanlar ve madalyalar
Romanya'nın posta pulları
Rumen leyi
Romanya Kraliyet Sembolleri

I. Dünya Savaşı süresinde Romanya toprakları, Avusturya, Almanya ve Bulgaristan tarafından işgal edildi ve her bir ülke işgal ettiği alanlar için pul yayımladı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]