İsveç'in posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Flag of Sweden.svg
Klasik İsveç pulları

"Posten", İsveç posta servisi 1636 yılında Axel Oxenstierna tarafından kuruldu ve 18nci yüzyıla kadar ülkenin bir ucundan diğerine genişletildi.

19. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarı renk (erörü)hatası

İsveç ilk posta pulunu 1 Temmuz, 1855 yılında yayımladı. Bu pul 5 riksdaler (1604 yılında basılan ilk İsveç madeni parası, 1777 ve 1873 yılları arasında tedavüldeydi) değerli bir seri puluydu. Pul "SVERIGE" yazılı bir armayı gösteriyordu. Daha sonra tüm İsveç pullarında oldu ve pullar delikliydi. 1855 yılında İsveç'te basılan bu pul, baskı hatası nedeniyle (yeşil kâğıt yerine sekiz skilling bancolar (isveç eski para birimi) için kullanılan sarı kağıda basılması) günümüzde dünyada en yüksek değerli puldur. Bu pullardan bir tanesi 1885 yılında İsveç'te bir çocuk tarafından büyük babasının koleksiyonunda bulunmuş ve başka bir eşi olmayan bu pul açık artırmada 2.3 milyon $a alıcı bulmuştur [1]. 1 Temmuz, 1858 yılında para birimi öre ve riksdaler olarak değişti. Bu nedenle yeni pulların basımına gerksinim doğdu. Dizaynlar önceki pullarla aynıydı fakat pullar biraz daha küçüktü.

Bir yeni dizayn 1862 yılında bir aslan görüntüsüne dayanıyordu. Fakat o, 1872 yılında yuvarlak çerçevede geniş sayısal dizaynın yerini almasından önce sedece 3o, 17o ve 20o nominal değerliydi. Numaralı seri İsveç'in ilk iki renkli pulunu içeriyordu. 1-riksdaler değeri "bister" renginde ve mavi olarak basıldı ve orta dizaynı "Üç Taçlı" kraliyet arması şeklindeydi. Sayılar yaklaşık yirmi yıl kullanımını devam ettirdi. 1878 yılında pul değerlerinde İsveç kronu para birimine geçildi.

Krallar pullarda ilk görünüşünü 1885 yılında II. Oscar ile yaptı. Kralın profili 10o luk pulda gösterildi. Takip eden yıl "posthorn" işaretinin basımı uygulaması yapışkanın altında her bir pulun arkasında oldu. 1889 yılında 10o luk değerlerin kıtlığı nedeniyle 12o ve 24o numaralıların sürşarlanması gereği doğdu.

1891 yılında bir yeni düzenli pul iki renkli numaralı düşük değerli ve II. Oscar'ın profiliyle 5o ve yukarısı için önem kazandı. 26 Ekim, 1903 yılında İsveç'in "Stokholm Postanesi" nin açılışı vesilesiyle onu gösteren 5 kronluk ilk anma pulu geldi.

20. yüzyıl[değiştir | kaynağı değiştir]

1910 yılı silah dizaynlı bir yeni bir seri düşük nominal değerler ve kral V. Gustav'ın tam portresi için kullanılıyordu. 1918 yılında yeni pulların basılabilmesinden önce ilave olarak sürşarjlılara ihtiyaç duyuluyordu. 1920 yılı Gustav'ın yeni bir portresini ve bir aslan dizaynlı sarmal pulu gördü.

1920ler süresinde, 1920 düzenli pulların yerine dereceli olarak Gustav'ın 3/4 profilli yeni serisi geçti. 1924 yılında Dünya Posta Birliğ 50nci yıldönümünü kutluyordu ve onun kongrsi Stokholm'da yapıldı. Bu nedenle İsveç onu işareleyen iki seri yayımladı. Bunun ilki Stokholm'un ufkunu gösteriyordu ve ikincisi ise iki dizaynlıydı. Birincisi, uçağa bakan bir posta binicisi ve ikinciside dünya üzerinde bir posta güvercini. Her iki seri de pul toplayıcılarını hedefliyordu. Fakat buna rağmen bugün ödüllenmedi.

Diğer büyük anma serisi 1936 yılında posta servisinin 300ncü yıldönümünü işaretliyordu. Bu seri 12 değerli olup her biri kendi dizaynıyla İsveç'in posta tarihine bakısı kaydediyordu.

VI. Gustaf Adolf 1951 yılından sonra profilde görüldü.

Czesław Słania 1959 yılında posta için gravür yapmaya başladı ve böylece olağanüstü kaliteli çalışmasıyla iyi tanınan biri haline geldi.

1967'nin düzenli serisi gelenekten büyük farkla ayrıydı. Kralın portresi yerine 18 dizayn konuları eniş bir değişiklikle kuşatıyordu. İçerdiği konular vahşi hayat, doğal manzara, tarih ve efsane ile her biri köklü faklı bir stili gerçekleştiriyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]