Çin'deki Rus postaneleri

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Flag of Russia.svg Flag of China (1889–1912).svg
25 kopek, 1917 pulu üzerine 25 cents baskısı
35 kopek, 1904

Çin'deki Rus postaneleri 1870 yılı başlarında Çin'in çeşitli şehirlerinde Rus İmparatorluğu'nun kurmuş olduğu postanelerin bir topluluğudur.

İlk postaneler Pekin, Kalgan, Tiençin ve Ulan Batur'da (Moğolistan) olup, bunların hepsi Rusya'nın kontrolü altında olan topraklara yakın alanlardaydı. Kasım 1886 tarihinde Port Arthur ve Dairen ile birlikte ilave Şanghay, Yantai, Hankow postaneleri açıldı. İlave olarak birçok Rus Sahra postaneleri MAnçurya boyunca çalışmaktaydı ve orada sivil mektuplar kabul edilmekteydi. Sonuçta Çin Doğu Demiryolu büyük istasyonların çoğunda çalışan Rus postanelerine sahipti ve önemli şehirler demiryolu boyunca Harbin gibi kendi kasabalarında birçok Rus postanelerine sahipti. İlave olarak, seyyar postaneler trenlerde Çin Doğu Demiryolu boyunca çalışmaktaydı.

Başlangıçta, postaneler düzenli Rus pullarını kullanıyordu, fakat 1899 tarihinde üzerlerine "KITAI" basılımı pulları aldılar. Bu basılım 1916 yılına kadar tüm pullarda yatay, dikey ve örgü kâğıtlarda uygulandı. Pul üzerine yapılan baskı siyah, mavi veya kırmızı, genelde pulun rengine uygun olabilecek renkte seçiliyordu. Bu tip pulların çoğu bugün yaygın şekilde elde edilebilir (bir US$ dan daha ucuz). Ençok şühpeli olan ise örgü kâğıt üzerine 14-kopek değerli mavi baskılı olanının varlığı sorgulanmakta.

Bütün postaneler Çin para birimi Çin sentini paritede Rus parası kopek ile eş değerde olduğunu kabul etmekteydiler. Değerleme bire-birdi. Çin postaneleri 1920 yılında faaliyetlerine son verilerek kapatıldılar.

Kaynakça[edit | edit source]