Alman Doğu Afrikası'nın posta tarihi ve posta pulları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Alman Doğu Afrikası, Doğu Afrika'da şimdiki Burundi, Ruanda ve Tanganyika'yı (günümüzdeki Tanzanya'nın anakara parçası) kapsayan Alman kolonileriydi. 1880li yıllarda oluşan bu durum I. Dünya Savaşı sonunda bu alanın İngilizler ve Belçikalı'lar tarafından alaınması üzerine son buldu. Daha sonra Milletler Cemiyeti manda toprağıydı.

5-pesa "Yacht", işaretlenmeye yeri Lindi, 27 Temmuz 1901
20 pfennig, 10 pesa sürşarjlı (1893), 5 Temmuz 1894, Tanga'da kullanıldı

Alman Doğu Afrikası için ilk posta pullarının basımı 1893 yılında yapıldı. Bunlar düzenli Alman pulları üzerindeki pesa değerleriyle sürşarjlanma şeklindeydi. Üzerlerindeki açıklama "Deutsch-Ostafrika" idi. 1900 yılında Almanya tüm Alman kolonilerinde kullanılacak olan ve Kaiserin yatı Hohenzollerni gösteren "Yatlar" serisini basdı. Alman Doğu Afrikası'nda onlar pesa ve rupi nominal değerliydi(64 pesa=1 rupi) ve "DEUTSCH-OSTAFRIKA" yazısını içeriyordu. 1905 yılında yeni pullar "hellers," 100 hellers = 1 rupi değerleriyle basıldı. Almanya savaştaki durumun kötü gitmesine rağmen pulları basmaya devam ediyordu. 1916 yılı 1-rupi watermarklı Yat basımı (bu pulun hakikisi oldukça nadirdi ve 20.000US$ veya daha fazlasıydı). Alman Doğu Afrikası pullarının çoğu 10US$ın altında satılırken yüksek nominal değerli ve erken sürşarjlılar 100US$a kadar ediyordu.

Koloninin Belçika ve İngiliz orduları tarafından işgalinden sonra, her biri kendi geçici pullarını bastılar. 1916 yılında Belçikalilar Belçika Kongosu pullarını çeşitli yollarla sürşarjladılar. Bunların ilki "RUANDA" ve "URUNDI", bu pullar gerçekte asla kullanılmadı. İkinci seri iki dilde "EST AFRICAIN ALLEMAND / OCCUPATION BELGE / DUITSCH OOST AFRIKA / BELGISCHE BEZETTUNG." olarak sürşajlandı. 1992 yılında bu pullar 5c den 50c sıralamasıyla sürşarjlandı.