İçeriğe atla

Aureus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
193 yılında Septimius Severus tarafından kendisini imparator ilan eden XIIII Gemina Martia Victrix Lejyonu onuruna bastırılmış Aureus.

Aureus (çoğul; aurei), 25 gümüş denarii değerindeki Antik Roma altın sikkesi. Aureus, MÖ 1. yüzyıldan solidus ile yer değiştirdiği MS 4. yüzyıla kadar düzenli olarak basılmış bir sikkedir. Aureus, gümüş bir denarius'la aşağı yukarı aynı ebatlarda olmasına rağmen altının yoğunluğu nedeniyle daha ağırdır.

Julius Caesar'dan önce, genellikle ele geçirilen ganimetlerin dağıtımı gibi büyük ödeme gerektiren durumlar hariç aureus çok nadiren basılırdı. Sezar bu sikkenin daha sık basılmasını ve Roma poundunun 1/40'ı (yaklaşık 8 gram) olacak şekilde standardize edilmesini sağladı. Nero'nun saltanatında aureus'un ölçüsü pound'un 1/45'ine düşürüldü.

Marcus Aurelius'tan sonra aurei basımı azaltıldı ve Caracalla zamanında değeri pound'un 1/50'sine düşürüldü. Üçüncü yüzyılla birlikte katılan altın miktarı iyice düşürüldü ve bu paranın bir altın sikke olduğunu söylemek iyice güçleşti.

Ancak Aureus'un ebatı ya da ağırlığı ne olursa olsun, sikkenin saflık derecesi bundan çok az etkilendi. Roma aureus'u üzerinde yapılan analizlere göre, sikkenin 99% olan saflık derecesi, 91.7% (22k) İngiliz sovereign'i ve 90% Birleşik Devletler altın paraları ile karşılaştırıldığında bunlara oranla daha fazladır.

Metal bazlı sikkeler basarak enflasyonun artmasına neden olan hükûmet vergi ödemelerinde gümüş ya da altından başka ödeme kabul etmeyi reddedince altın aureus - denarii arasındaki değer farkı büyük ölçüde arttı. Enlasyon, ayrıca gümüş denariusların değerinin de sistematik olarak düşürülmesine ve 3. yüzyıl ortalarında artık gümüş içermeyen "gümüş paralara" dönüşmesine neden oldu.

301 yılında bir altın aureus'un değeri 833 1/3 denarii, 324 yılında aynı aureus'un değeri 4,350 denarii oldu. 337 yılında Constantinus tarafından tedavüle çıkarılan bir solidus 275,000 denarii ve nihayet 356 yılında bir solidus'un değeri 4,600,000 denarii oldu.

309 yılında I. Konstantin tarafından aureus'un yerini alması için çıkartılan solidus Roma İmparatorluğunun standart altın sikkesi haline geldi. Aureus daha küçük ve tıknaz bir sikke iken, solidus daha geniş çaplı ve yayvan bir sikkedir.

Çeviri kaynağı[değiştir | kaynağı değiştir]