Avidius Cassius

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Avidius Cassius
Roma İmparatoru
Hüküm süresi Nisan - Temmuz 175
Önce gelen Marcus Aurelius
Sonra gelen Marcus Aurelius
Doğum 130 civarı
Ölüm Temmuz 175
Mısır/Suriye
Tam ismi
Gaius Avidius Cassius

Gaius Avidius Cassius (130 civarı - Temmuz 175), 175 yılında kısa bir süre için Mısır ve Suriye Eyaletlerinde iktidarı ele geçirmiş ve İmparatorluğunu ilan etmiş Roma isyancısı.

Cyrrhus, Suriye yerlisi olup ve ünlü bir hatip olan ve sonradan Mısır prefect'i olan Gaius Avidius Heliodorus'un oğludur. Marcus Aurelius'un komutası altında Parthia savaşında ve Seleukia ve Tizpon şehirlerinin zaptedilmesinde başarılı hizmetlerde bulunmuş seçkin askeri kariyere sahip bir askerdi ve Senato'ya girebilecek kadar yükselmişti. 166 yılında Suriye valisi oldu ve 172'de Mısırdaki Bucoli'de patlak veren bir isyanı bastırdı. 175 yılında, Marcus Aurelius'un henüz doğruluğu kanıtlanmamış ölüm haberinin ardından Roma İmparatoru ilan edilmişti; Kaynakların işaret ettiğine göre Cassius, kocasının ölüm döşeğinde olduğunu inanan ve bu durumda oğlu Commodus'un henüz 13 yaşında olması nedeniyle bir hamiye ihtiyaç duyabileceğini düşünen Marcus'un karısı Genç Faustina tarafından cesaretlendirilmişti. Marcus'un kendi kitabı Meditations dahil birçok kanıt hasta olduğuna fikrini desteklese de, Cassius'a ulaşan raporun tersine henüz ölmemişti. Cassius, Marcus'un hayatta olduğunu öğrenmesine rağmen isyanı devam ettirmeye karar verdi.

Cassius Dio'ya göre, kuzeydeki kabilelere karşı bir sefer yürüten Marcus, isyanı askerlerinden gizlemeye çalıştı ancak askerlerin isyanı haber almaları üzerine onlara bir nutuk çekti. Dio'nun ona'a atfettiği bu konuşmada Marcus, "iyi bir dostun" sadakatsizliğine ağlamış, aynı zamanda merhametini gösterebilmek için Cassius'un öldürülmemesini ya da suikaste kurban gitmemesini umduğunu ifade etmiştir. Senato, Cassius'u halk düşmanı ilan etti.

Cassius'un 3 Mayıs itibarı ile imparator olarak tanındığı bu tarihte saltanatının birinci yılında olduğunu aktaran bir belgeden dolayı bilinir. İsyanın başlangıç tarihi 175 yılının Nisan ayıdır.

İmparatorluğun doğusundaki en hayati parçalardan bazılarını kontrol altına aldığı halde— Mısır, Roma şehrine tahıl sağlayan önemli bir kaynaktı— Cassius isyanının genişletmek için destek bulma konusunda başarısız oldu. Kapadokya valisi Martius Verus, Marcus Aurelius'a sadık kalmayı tercih etti. Açıkçası Marcus daha güçlü bir durumdaydı ve Cassius'un sahip olduğu lejyon sayısı Marcus'un ulaşabildiği lejyon sayısının oldukça altındaydı. "İmparatorluğun bir rüyası üç ay ve altı gün sonra sona erdikten sonra", Cassius bir centurion (yüz kişilik bir bölük komutanı) tarafından öldürüldü; kafası kesilerek Marcus'a gönderildiyse de o görmeyi reddederek yakılmasını emretti.

Hayat hikâyesi, Cassius Dio'nun Antik Roma Tarihi ve Historia Augusta adlı eserlerinden bilinir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • William Smith (ed) (1870), Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology Vol 1 p. 626

(Yunan ve Roma Biyografileri ve Mitolojileri sözlüğü, 1.cilt, s.626), (İngilizce)

  • Anthony Birley, Marcus Aurelius: A Biography (Marcus Aurelius: Biyografi), (İngilizce)
Önce gelen:
Marcus Aurelius
Roma İmparatoru
Nisan - Temmuz 175
Sonra gelen:
Marcus Aurelius