İçeriğe atla

Aelia Flaccilla

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aelia Flaccilla
Augusta
Flaccilla'nın büstü
Roma imparatoriçe
Hüküm süresi379–386
DoğumAelia Flaccilla
Ölüm386
DefinKostantinoplis
Eş(ler)iI. Theodosius
Çocuk(lar)ı
HanedanTheodosius Hanedanı
DiniNicene Hristiyanlık
Aziz Aelia Flaccilla
KutsayanlarKatolik Kilisesi; Doğu Ortodoks Kilisesi
Yortu14 Eylül

Aelia Flavia Flacilla (ö. 385) Roma imparatoru I. Theodosius'un ilk karısıydı. Oğulları Arcadius ve Honorius, kızı ise Pulcheria idi. Adına basılan sikke de görüldüğü üzere Augusta olarak taçlandırılmıştır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Dindarlığı ve fakirlere karşı cömertliğiyle tanınan imparatoriçe Aelia Flavia Flacilla, İznik İnancının ateşli bir destekçisiydi. Kendisini bu işleri kendi elleriyle yapmaktan alıkoymaya çalışanlara şöyle derdi: Altın dağıtmak bir hükümdara yakışır, ben, bana verilen egemen güç adına, veren'e kendi hizmetimi veriyorum. Kocasına da, kocacığım, bir zamanlar ne olduğunu ve şimdi ne olduğunu her zaman hatırlamalısın, bunu sürekli aklınızda tutarak velinimetinize asla nankörlük yapmayacaksınız, aksine size bahşedilen imparatorluğu kanunlara uygun olarak yönlendirecek ve böylece onu verene ibadet edeceksiniz. Her zaman bu tür bir dil kullanarak, kocasının yüreğine ekilen erdem tohumlarını adeta adil ve sağlıklı bir özenle sulamıştır.

Flacilla'nın adına basılan sikkenin ön ve arka yüzü.

Aelia Flavia Flaccilla, 386 yılında otuz yaşında erken yaşta ölmüştür. Placilla Konstantinopolis'e gömüldü ve Nyssa'lı Aziz Gregor [ΑΓΙΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ] cenaze konuşmasını yapmıştır. Aziz Gregor methiyesinde onun erdemli yaşamına en yüksek övgüyü bahşederek, onu tüm iyi işlerde imparatorun yardımcısı, imparatorluğun bir süsü, adaletin lideri, yardımseverliğin simgesi olarak tasvir etmiştir. Onu, inanç için coşkuyla dolu, Kilise'nin bir direği ve yoksulların annesi olarak övüyor. Aziz Ambrose onu Tanrı'ya sadık bir ruh olarak tanımlamaktadır. Aynı zamanda Ortodoks Kilisesi tarafından Aziz olarak kabul edilir ve Bayram günü 14 Eylül'dür. Aelia Flacilla'nın ölümünden sonra ''Aelia'' ismi imparatoriçeler için standart bir isim haline gelmiştir.

İmparatoriçe Aelia Flaccilla adına Konstantinopolis antik kentinde darb edilmiş Solidus kategorisinde olan antik sikke.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]