Bilibili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bilibili
Bilibili-logo.gif
URL bilibili.com
Ticari? Evet
Site türü Online video platformu
Kayıt İsteğe bağlı (video yükleme ve yorum yapma için gerekli)
Kullanılabilir dil(ler) Çince
Sahip Shanghai Hode Information Technology Co., Ltd.
Oluşturan Xu Yi (⑨bishi)
Başlama tarihi 14 Ocak 2010 (11 yıl önce) (2010-01-14)
Alexa 250 ((April 2018 itibarıyla))[1]
Geçerli durum Aktif (web sitesi ve servis)
Uygulama mağazalarında kullanılamıyor (mobil uygulama)[2]
Üye sayısı 560,000 (Ekim 2012) 31.6 milyondan fazla kayıtlı kullanıcı (Aralık 2017)

Bilibili, Çince: 哔哩哔哩; pinyin: bìlībìlī olarak stilize edilen; ÇinceB站 takma adıyla bilinen, anlamı "B sitesi" NASDAQ: BILI) olan bir video paylaşım sitesidir. Çin merkezli olan sitede, genel olarak animasyon, çizgi roman ve oyun (ACG) temalı içerikler paylaşılır. Kullanıcılar, videolara altyazı gönderebilir, videodaki altyazıları görüntüleyebilir ve altyazılara yorum yapabilir. Bilibili, manuel olarak değiştirilebilen Adobe Flash ve HTML5 oynatıcılarını kullanır. Bu sayede hem siteye yüklenen videoları, hem de üçüncü taraf kaynaklı videoları oynatabilir. Etkileşimli oynatma deneyimi için gerçek zamanlı bir altyazı sistemine sahiptir.

Bilibili, hızla artan ziyaretçi sayısından dolayı fonksiyonlarını genişletmeye karar verdi. Günümüzde Bilibili, ACG temalı içeriklerin yanı sıra, müzik, dans, bilim ve teknoloji, eğlence, film, tiyatro, moda, günlük yaşam ve hatta reklam filmleri gibi çeşitli alanların videolarını da yayınlar. Ayrıca Bilibili, kullanıcıların yayıncılar ile etkileşimde bulunabileceği bir canlı yayın hizmeti sunar. Canlı yayın hizmeti genellikle anime, içerik oluşturma, oyun stratejisi ve benzeri konular hakkındadır.

Bilibili, videoların dışında, ACG (animasyon, çizgi ve oyun) temalı mobil oyunlar da sunar.

Nico Nico Douga ve AcFun gibi video paylaşım sitelerinden esinlenen Xu Yi (Çince: 徐逸; pinyin: xúyì (İnternette "⑨bishi" olarak bilinir), okuldan mezun olduktan 3 gün sonra Mikufans.cn adlı prototip bir web sitesi oluşturdu. Web sitesini 24 Ocak 2010'da Bilibili adıyla yeniden başlattı.[3] 2011'de, Bilibili'nin gelişimini ve işleyişini yönetmek amacıyla, "Hangzhou Huandian Technology" adında bir girişim şirketi kurdu.[4]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "bilibili.com Site Info". Alexa Internet. 21 Eylül 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Nisan 2018. 
  2. ^ 关于全面进行内容整改的公告
  3. ^ Lou, Xiaojing (30 Nisan 2012). "哔哩哔哩吐槽动漫" [Bilibili Talks About Anime & Manga Industry]. CBN Weekly. Cilt 16. Shanghai Media Group. 3 Mayıs 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ağustos 2018. 
  4. ^ 杭州幻电科技有限公司开业公告 [The Opening Announcement of Hangzhou Huandian Technology Co., Ltd.] (Basın açıklaması) (Çince). News Center of Zhejiang Provincial Administration for Industry & Commerce. 20 Aralık 2011. 13 Nisan 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2012. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]