Mossad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ha-Mossad le-modi'in u-le-tafkidim meyuhadim
Mossad
Mossad seal.svg
Kurumun logosu
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 13 Aralık 1949
Bağlılığı İsrail Başbakanlığı
Personel Sayısı 1.200 (tahmini)
Yönetici(ler)
Websitesi http://www.mossad.gov.il

Mossad, (İbranice: 'Ha-Mossad le-modi'in u-le-tafkidim meyuhadim') İstihbarat ve Özel Operasyonlar Enstitüsü isimli İsrail gizli servisinin kısa adıdır. Sembolik olarak on iki casus olayıyla kurulan Mossad resmi olarak 13 Aralık 1949'da kurulmuştur. Merkezi Tel-Aviv'dedir. Mossad tarafından doğrulanmasa da, Victor Ostrovsky'e göre, Mossad'ın sleeper yani uyuyan (görevde olmayan, beklemede olan) personel dahil 30.000'e yakın istihbarat personeli vardır.[1] Kendi içerisinde de bölümlere ayrılır. Mossad'ın İbranice anlamı enstitüdür. Mossad, genel olarak dış istihbarat konularında görev yapar. İç istihbarat alanında Shin-Bet (Şabak) isimli kurum faaliyettedir.

Mossad'ın bilinen operasyonları arasında 1972 Münih Olimpiyatları'nda Filistinli militanlar tarafından rehin alınıp katledilen İsrailli atletlerin intikamı amacıyla çeşitli ülkelere dağılmış Filistinli liderlere ve İsrailli atletlerin cinayetinden sorumlu üyelere suikast girişimi bulunmaktadır. Dünyanın en güçlü İstihbarat servislerinden biri olarak bilinmesine karşın Mossad çok çalkantılı dönemler geçirmiş ve bazı direktörleri istifa ederek kurumdan ayrılmıştır. Mossad, pek çok istihbarat kurumu gibi bünyesinde sosyal bilimler başta olmak üzere pek çok alanda kendini yetiştirmiş, nitelikli bireylerle çalışarak dünya üzerindeki her türlü anti-semitik faaliyetleri durdurmayı amaçlamıştır.

Organizasyon Yapısı[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Koleksiyonlar (Toplama) Dairesi : Mossad'ın yurt dışı istihbarat toplama faaliyetlerinden sorumludur. İnsan kaynaklı (HUMINT) ham istihbarat bilgilerini toplamaktadır. Çalışanlarının çoğu yurt dışı elçiliklerde diplomatik örtü ile faaliyet gösterir.
  • Siyasi Eylem ve İrtibat Dairesi : Yabancı istihbarat servisleri ile ilişkilerden sorumludur.
  • Araştırma Dairesi : Koleksiyonlar Dairesi'nin topladığı ham istihbaratların değerlendirilip işlenmiş istihbarat raporu haline getirildiği analiz birimidir.
  • Teknoloji Dairesi : Mossad faaliyetleri için teknolojik araç-gereçler üretmekle sorumludur.

Ayrıca Mosssad'ın Kidon adlı bir özel operasyon birimi vardır. Bu birimin suikast alanında uzman olduğu belirtilmektedir.[2]

Bilinen bazı Mossad personeli[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Victor Ostrovsky, Kanada doğumludur. İngiliz aksanıyla konuşabilmesi ve asker kökenli olması dolayısıyla Mossad'a girişi kolaylaşmıştır. Ancak Ostrovsky, kurum içerisinde yaşadığı hayal kırıklığı dolayısıyla Mossad'ı farklı bir kurum olarak lanse ederek, kurumu pragmatik davranıp insan hayatını hiçe saymakla suçlamış ve Hile yolu adlı kuruma giriş sürecini ve yaşadığı olayları kaleme aldığını kitabı yayımlamıştır.
  • Eli Cohen, Mısır doğumlu fakir bir Arap Yahudisi ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Çeşitli işlerde çalışırken öğrendiği lisanlar ve bir Arap'ı andırışı dolayısıyla kurum tarafından kabul edildi. Kendisini Arjantin'de bir Arap iş adamı olarak tanıtan Cohen, Kemal Emin Taybet adını kullandı. Arjantin'deki görevinin hemen ardından Suriye gönderilmiştir. Golan tepelerinin İsrail'in eline geçmesinde büyük katkısı olan Cohen, Ruslar tarafından Suriye'ye İsrail casusu olduğu ihbar edilip yakalanışından kısa bir süre sonra idamına karar verilmiş ve Halep'de idam edilmiştir
  • Tzipi Livni, hukuk öğrenimi öncesinde kurumda görev yapmıştır. Livni, kurumda çalıştığı dönemle ilgili olarak: Gurur duyduğum işler yaptım; ancak ketumiyetimi korumak zorundaydım açıklamasında bulunmuştur.
  • Rafi Eitan, 1960 yılında Adolf Eichmann'ı Arjantin'de yakalanmasını sağlayan ekibin içerisindeydi.

Direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ By Way of Deception - Victor Ostrovsky
  2. ^ Mossad profile, Global Security. Retrieved October 28, 2006.