Rusya Özel İletişim Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Özel İletişim Servisi
Спецсвязь России
Spetssvyaz emb n6024.svg
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 11 Mart 2003
Önceki kurum
Türü İstihbarat teşkilatı
Üst kuruluş FSO
Adres Moskova, Rusya
Yönetici(ler)
  • Aleksey Mironov (2011'den beri), Müdür
Web sitesi fso.gov.ru

Rusya Federasyonu Federal Koruma Servisi Özel İletişim ve Bilgi Servisi (Spetssvyaz, Spetssviaz; Rusça: Служба специальной связи и информации, Спецсвязь России) bilgi güvenliği ve kriptanaliz/şifreleme içeren bilgilerin toplanması ve yabancı iletişim ve yabancı sinyallerin istihbarat analizi, yanı sıra Rusya'nın devlet muhabere ve bilgi sistemlerini korumaktan sorumlu Rusya Federal Koruma Servisi bir kripto istihbarat kuruluşudur. Bu Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı'nın eşdeğerdir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Servis KGB'nin 8. Ana Müdürlüğü (Devlet İletişim) ve 16. Müdürlüğü'nü (Elektronik İstihbarat) oluşturan FAPSI halefi olarak 11 Mart 2003 yılında kurulmuştur.

25 Eylül 1991 tarihinde, Ağustos Darbesi sonrasında Sovyet Devlet Başkanı Mihail Gorbaçov, birkaç bağımsız bölümde KGB'yi ayırdı. Bunlardan biri, Sovyetler Birliği Başkanlığı çerçevesinde Devlet Haberleşme Komitesi olmuştur.

24 Aralık 1991 tarihinde Sovyetler Birliği'nin dağılmasına sonra örgüt Rusya Federasyonu Cumhurbaşkanlığı Devlet Haberleşme ve Enformasyon Federal Ajansı olarak adlandırıldı.

11 Mart 2003 tarihinde teşkilat Federal Güvenlik Servisi (FSB) Özel İletişim ve Hizmet Bilgileri (Spetssviaz) olarak yeniden düzenlenmiştir. 7 Ağustos 2004 tarihinde, Federal Koruma Servisi Spetssviaz (FSO) yapısal alt birimi olarak kurulmuştur.

Hizmet başlangıçta FSO'nun özel bir iletişim hizmeti olarak, Hükûmet İletişim ve Bilgi (FAPSI) Federal Ajansı'na dayanarak, bir yenilik sonucu olarak 11 Mart 2003'te yaratılmıştır.

Yönelimine göre daha sonra "Rusya Federasyonu Federal Servisi kapsamında Özel İletişim ve Bilgi Hizmetleri Hakkında Yönetmelik", Özel İletişim ve Bilgi (Rusya Özel İletişim) Hizmeti, federal özel iletişim ve bilgileri, hizmet organizasyonu ve sağlanması içindeki yetkilerin kullanılmasında, bir güvenlik, kalkınma ve hükûmet sistemleri ve özel bağlantıların başka türlü iyileştirilmesi ve federal devlet kurumları için bilgi toplama, Rusya Federasyonu ve devlet organları, kamu otoriteleri için bilgi saylayıcı kurum olma özelliğine erişmiştir.

7 Ağustos 2004 tarihinde Vladimir Putin, "Rusya Federasyonu Federal Servisi Üzerine" bir kararname imzaladı ve Hizmet FSO'nun bir parçası haline geldi.

Spetssviaz müdürleri[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılından 2010 yılına kadar Spetssviaz Direktörü Yuri Korneev oldu. Özel İletişim Hizmetleri Müdürü Rusya Federal Koruma Servisi Müdür Yardımcısı oldu.

  • Yuri Kornev (2003–2010)
  • Alexey Mironov (since 2011)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]