İçeriğe atla

Servislerarası İstihbarat

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Servislerarası İstihbarat
ISI
بین الخدماتی سراغرسانی
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi1 Ocak 1948 (76 yıl önce) (1948-01-01)
Türüİstihbarat teşkilatı
AdresAabpara, İslamabad, Pakistan
33°42′14.3″K 73°04′47.0″D / 33.703972°K 73.079722°D / 33.703972; 73.079722
Yönetici(ler)

Servislerarası İstihbarat için Direktörlük veya bilinen adıyla Servislerarası İstihbarat kısa adıyla ISI, (İngilizce: Inter-Services Intelligence) Pakistan İslam Cumhuriyeti'nin ana istihbarat teşkilatıdır. Görevi kritik ulusal güvenlik operasyonları ve istihbarattır. ISI ilk olarak 1947 Hindistan-Pakistan Savaşı sırasında İstihbarat Bürosu ve Askeri İstihbarat arasındaki koordinasyonu sağlamak için kurulmuştur. Ancak diğer iki teşkilatın zayıflaması ve ISI'ın Sovyet-Afgan Savaşı sırasında CIA ile birlikte Mücahitlere verdiği destek ve Afgan İç Savaşı sırasında Hint-İran destekli Kuzey İttifakı'na karşı Taliban'a verdiği destek ile büyük bir güç kazanmış ve Pakistan'ın en büyük istihbarat teşkilatı haline gelmiştir.[1]

Şu anda yöneticiliğini Zahir-ül İslam yapmaktadır. ISI'ın sloganı "inanç, birlik, disiplin" dir. Kurucusu ve ilk yöneticisi İngiliz General Robert Cawthome'dır. Merkezi İslamabad'ın Capital Venue bölgesindedir. Tahmini 10.000 personeli bulunmaktadır. Bazı uzmanlara göre ISI insan kaynakları açısından dünyanın en büyük istihbarat servisidir.

Organizasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Gizli Eylem Bölümü: Örtülü operasyonlardan sorumlu paramiliter bir birimdir. CIA'in SAD birimi örnek alınarak oluşturulmuştur. Personelinin çoğu SAD (Special Activities Division) tarafından eğitilmiştir.[2]
 • Ortak İstihbarat X: ISI'ın tüm diğer bölümlerini koordine eder. Diğer bölümlerin topladığı istihbaratları değerlendirip analiz eder ve işlenmiş istihbarat raporu haline getirir.
 • Ortak İstihbarat Bürosu: Politik istihbarat toplamakla sorumludur. Üç biriminden biri sadece Hindistan'la ilgilenir.
 • Ortak Karşı-İstihbarat Bürosu: Pakistan içindeki diplomatlar ile Pakistanlı diplomatların izlenmesinden ve Orta Doğu, Güney Asya, Orta Asya, Çin ve Afganistan bölgesinde istihbarat toplamakla görevlidir.
 • Ortak İstihbarat Kuzey: Cemmu ve Keşmir bölgesi ile Pakistan'ın kuzey bölgelerinden istihbarat toplamakla sorumludur.
 • Ortak İstihbarat Karışık: Diğer ülkelerdeki ileri ve üst düzey istihbarat toplama operasyonlarından sorumludur.
 • Ortak Sinyal İstihbarat Bürosu: Hindistan-Pakistan sınırı boyunca faaliyet gösterir. ELİNT, COMİNT, SİGINT operasyonlarından ve önlemlerinden sorumludur.
 • Ortak İstihbarat Teknik: İstihbarat operasyonları için bilimsel ve teknolojik destek sağlamakla görevlidir.
 • SS Direktörlüğü: Pakistan devletine karşı faaliyet gösteren terörist organizasyonları izlemekle görevlidir. Paramiliter operasyonlar ve gizli eylemlerden de sorumludur.
 • İç Politika Bölümü: Pakistan içindeki sağ ve sol siyaseti izlemekle görevlidir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Matt Waldman (June 2010). "The Sun in the Sky: The Relationship between Pakistan's ISI and Afghan Insurgents". Crisis States Working Papers (Crisis States Research Centre, London School of Economics and Political Science) (series no. 2, no. 18): 3. "In the 1980s the ISI was instrumental in supporting seven Sunni Muslim mujahedeen groups in their jihad against the Soviets, and was the principal conduit of covert US and Saudi funding. It subsequently played a pivotal rôle in the emergence of the Taliban (Coll 2005:292) and Pakistan provided significant political, financial, military and logistical support to the former Taliban regime in Afghanistan (1996–2001)(Rashid 2001)."
 2. ^ Raman, B. (2002). Intelligence: past, present & future. New Delhi: Lancer Publishers & Distributors. ISBN 8170622220.