Belçika Genel Bilgi ve Güvenlik Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Belçika Genel Bilgi ve Güvenlik Servisi
ADIV
Algemene Dienst Inlichting en Veiligheid
LOGO SGRS ADIV.gif
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 1915
Türü İstihbarat teşkilatı
Üst kuruluş Belçika Savunma Bakanlığı
Personel sayısı 600
Yıllık bütçe €50 milyon
Yönetici(ler)
  • Tümgeneral Phillipe Boucké, Personel İstihbarat ve Güvenlik Şef Yardımcısı

Genel İstihbarat ve Güvenlik Servisi, (FelemenkçeAlgemene Dienst Inlichting en Veiligheid ADIV, FransızcaService Général du Renseignement et de la Sécurité SGRS) Ulusal Savunma Bakanı sorumluluğu altında Belçika askeri istihbarat hizmetidir. Bu arada sivil Belçika Devlet Güvenlik Servisi, iki Belçika istihbarat servisinden biridir.

GISS ortamında müdürü de Belçikalı Askeri Savunma Kurmayı'nın bir parçası olan kadro İstihbarat ve Güvenlik (ACOS IS), Şef Yardımcısı olarak adlandırılır.

Servisin dört tümenden oluşan, İstihbarat Bölümü, Güvenlik Bölümü, Güvenlik İstihbarat Bölümü ve Destek Bölümü vardır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'lerde, Walloon Brabant süpermarket cinayetleri ve Muharip Komünist Hücreler gibi grupların faaliyetleri ve neo-Nazi Westland Yeni Gönderi de dahil olmak üzere çok sayıda olay, ulusun polis ve istihbarat birimlerinin dikkatini çekti ve eleştiri etkinliklerine etkisizliğini getirdi.

1991 yılında, iki devlet bir soruşturma ile, Belçika'nın federal parlamento yetkisi altında herhangi bir dış denetime daha önce tabi değildi; bu kurumları getirmek için kurulmuştur, Komite olarak bilinen kalıcı bir parlamento komitesidir. Görev ve bu kurumların yöntemlerini düzenleyen mevzuat 1998 yılında uygulamaya koyulmuştur.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]