Aman (IDF)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Aman'ın logosu
Aman'ın bayrağı

Aman (İbranice tam adı אגף המודיעין‎, Agaf HaModiin, "İstihbarat Birimi"), İsrail Ordusu'nun askeri istihbarat birimi. 1950 yılında kurulmuştur. Kara, hava veya deniz kuvvetlerine bağlı olmayan bağımsız bir birimdir.

Aman, Mossad'ın stratejik planlarını uygulayabileceği uygun zeminler meydana getirme görevini yürütür. Görev yelpazesi Arap orduları hakkında bilgi toplamaktan, İsrail ordusu içindeki güvenliği temin etmeye kadar uzanabilmektedir.

Çok iyi organize edilmiş bir askerî birliktir. Altı bölümden oluşur. Özellikle iki bölüm tarafından yönetilir: Toplama ve Prodüksiyon. Toplama bölümü, sınır ötesine ajanlar göndermek, radyo kanallarını ele geçirmek, genellikle ülkelerdeki telefon konuşmalarını dinlemekten sorumludur. Prodüksiyon bölümünde, 'Aman'lı 7.000 kişinin 3.000'i çalışır. Konuları, dış ülkelerden çalınan belgelerin ve bilgilerin analizidir. Bu analizler politikacıların karar vermesinde yardımcı olur. Aman, basına verilen bilgileri de kontrol altında tutar.[1]

Sınır ötesi harekâtlar için oluşturduğu çok gizli komando birliğinin adı Sayeret Matkal'dır.

Askeri istihbarat sorumlusunun statüsü yüksektir. Genelkurmay başkanının ordu adına görüş açıklama yetkisine sahip tek kişi olması gibi, AMAN'ın şefi de 'ulusal durum değerlendirme'yi formüle etmekle görevli tek kişidir. Hiçbir bakan ya da Knesset (İsrail Meclisi) üyesi, AMAN'ın yapmış olduğu değerlendirmelere şüphe düşürecek değerlendirmeler yapmaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Every Spy a Prince, Dan Raviv, Yossi Melman, s. 207-208

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]