Eli Cohen

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Eli Cohen (İbranice: אלי כהן, d. 26 Aralık 1924, ö. 18 Mayıs 1965) İsrailli casus.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eli Cohen, 1924 yılında Mısır'ın İskenderiye kentinde fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 1950'li yıllarda çeşitli operasyonlarda görev aldı. Mısır hükümeti asla onun Goshen Operasyonu'nda görev aldığını kabul etmedi. 1959'da Nadia Majald ile evlenen Cohen'in üç çocuğu oldu. İsrail Ordusu'nda istihbarat konusunda çalışan Cohen, daha sonra 1961 yılında Arjantin'e gönderildi. Orada Kemal Emin Taybet olarak tanındı.

Eli Cohen idamı

Sonrasında Suriye'ye dönen Cohen, Golan Tepeleri'nde görev alan Suriye askerlerinin güvenini kazandı. Bilgileri İsrail'e radio ve gizli mektuplar vasıtasıyla ulaştıran Cohen, birçok üst rütbeli Suriyeli general ile arkadaşlık kurmayı başardı. Bazı kaynaklar Amin al-Hafiz ile Buenos Aires'te iyi bir arkadaşlık kurduğundan söz etse de, Hafız 2001 yılında verdiği bir röportajda 1962 yılında Moskova'da olduğunu söylerek bu bilgileri yalanladı.

Eli Cohen'in bilinen en önemli başarısı İsrail ve Suriye arasında önemli bir sorun olan Golan Tepeleri'nin ele geçirilmesini sağlaması ve Altı Gün Savaşları'nda İsrail'e ulaştırdığı önemli bilgilerdir.

Cohen, 1965 yılında SSCB'nin Suriye' ye yardımı sayesinde yakalandı. Pek çok ülkenin arabulucuk yapıp idamı durdurmaya çalışmasına karşın, Suriye tarafından sorgulanan Cohen, 1965 yılında Şam'da idam edildi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]