Norveç İstihbarat Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Norveç İstihbarat Servisi
'E-tjenesten
Etterretningstjenesten
Coat of arms of the Norwegian Intelligence Service.svg
Genel bilgiler
Türü Hükûmet Kurumu
Bağlılığı Norveç Savunma Bakanlığı
Adres Oslo, Norveç
Web sitesi www.mil.no/etjenesten

Norveç İstihbarat Servisi (NIS)[1] ya da Etterretningstjenesten (E-tjenesten) Savunma Şefi ve Savunma Bakanlığı'na bağlı bir Norveç askeri istihbarat kuruluşudur.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Olav Njølstad "ABD ve Büyük Britanya ile Stay-behind iş birliğinde Norveç istihbarat servislerinin tarihinin bir dönüm noktasını temsil" etmektedir.[2] Stay-behind Thru ayrıca, "CIA, son olarak Norveçli istihbarat servislerinin kendi güvensizliğini ele geçirdi. Frank Wisner ve Richard Helms'in Norveç'te Ekim - Kasım 1949'da gizli ziyareti - "önemli bir dönüm noktası" idi.[2] Ziyaretin amacı Norveç'in tarafında üst sorumluluğa sahip "olanlar ile Stay Behind'ı" tartışmaktır.[2] 1995 yılında, Savunma Bakanlığı İstihbarat Servisi II. Dünya Savaşı'nın sonundan bu yana CIA ve MI6 ile iş birliği içinde bir stay-behind hizmeti olarak işletilen olduğu doğrulandı.

2013 denetimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

12 Ağustos 2013 tarihinde Parlamentonun İstihbarat Gözetim Komitesi tarafından ilk kez duyurulmamış denetimle, Oslo Lutvann'da NIS merkezi oluşturuldu.[3] Bu inceleme "Kim onlar gözetim altında olduğunu düşünmüş"[4] "bir veya daha fazla kişilik bir şikâyetin"[3] bir sonucu olduğu gelmiştir.

27 Ağustos 2013 tarihinde Parlamento'nun İstihbarat Gözetim Komitesi (EOS Komitesi) Oslo Havnelageret İstihbarat Servisi'nin en önemli olanakları arasında bir habersiz denetim yaptı.[5] 29 Ağustos 2013 tarihinde Dagbladet [6] ya istihbarat servisi ya da insanlar için kaynaklar olduğu -kim hizmet olarak gelecek kaynakları işe almak için istedim kaynaklarına göre İstihbarat Servisi 400'den fazla Norveçliler dahil diplomatlar ve bürokratlar[6] hakkında kişisel bilgiler saklı olduğunu söyledi.[3][5]

Havnelageret denetlemesi, 4 Eylül 2013 tarihinde bir ilan ile denetim tarafından[7] izlendi.

Örgütlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Servis, Kuzey Kutup Dairesi'nin kuzeyinde yer alan aşağıdaki istasyonların, hepsini ya işletmiş, ya da hala çalışır hale getirmiştir:

Kirkenes, Vardø ve Vadsø Kola Yarımadası'nda, eski Sovyet Kuzey Filosu'nun evi ve şimdi onun Rus eşdeğeri Murmansk bölgesinde Severomorsk civarında Rus sınırına yakındır.

Servis en az bir ELINT gemisi ve F/S Marjata kullanır.

E 14[değiştir | kaynağı değiştir]

E 14 (Norveç) (Seksjon için spesiell innhenting) yurt dışındaki gizli görevlerine odaklanarak, İstihbarat Teşkilatı içindeki çok gizli bir bölüm olmuştur.

Önderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • General Kjell Grandhagen (2010 yılından bu yana görevdeki)
  • Vilhelm Evang (1946 - 1965)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Etterretningstjenesten 8 Ocak 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. EOS-utvalget. Erişim 30 Ağustos 2013
  2. ^ a b c Njølstad p.395
  3. ^ a b c "Hysj-granskerne slo til to ganger på tre uker". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2015. 
  4. ^ "Slo også til mot E-tjenestens hovedkvarter". 2 Eylül 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2015. 
  5. ^ a b "Kilder om E-tjenesten: - Bak denne døra har de skjult hemmelig arkiv med 400 samfunnstopper". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2015. 
  6. ^ "- Må undersøke om e-tjenesten bryter loven". 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ekim 2015. 
  7. ^ Ny inspeksjon hos E-tjenesten "... EOS-utvalget tilbake i lokalene for å følge opp ..."

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]