İç Güvenlik Ajansı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İç Güvenlik Ajansı
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Logo ABW.svg
İç Güvenlik Ajansı logosu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ul. Rakowiecka.jpg
İç Güvenlik Ajansı'nın Varşova'daki karargâhı
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 29 Haziran 2002
Bağlılığı Polonya hükûmeti
Üst kuruluş Başbakanlık
Adres Varşova, Polonya
Yıllık bütçe 499,5 milyon (2009)
Yönetici(ler)
  • Krzysztof Wacławek[1], Başkan
Web sitesi www.abw.gov.pl

İç Güvenlik Ajansı (LehçeAgencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW)), Polonya'nın iç istihbarat teşkilatıdır.[2] Ajans, 29 Haziran 2002 tarihinde Devlet Koruma Ofisi'nin ikiye ayrılması sonucu kurulmuş olup[3] terörizm, dış casusluk, silah kaçakçılığı, uyuşturucu kaçakçılığı, organize suç, yolsuzluk ve ekonomik baskı dahil olmak üzere ülkenin iç güvenliğine yönelik tehditleri analiz etmek, raporlamak ve önlemekle sorumludur.[4] Merkezi başkent Varşova'nın Mokotów semtinde yer almaktadır.

İç Güvenlik Ajansı başkanı, kurumsal hiyerarşisinin bir parçası olarak doğrudan Polonya başbakanına karşı sorumludur. Başbakan, ajansın gözetimini sağlar veya gözetim için istihbarat ve güvenlik faaliyetlerini koordine etmek için özel bir bakan atayabilir.[5] İç Güvenlik Ajansı, Polonya hükûmeti tarafından ülkenin özel hizmetlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Agency, The Internal Security. "Leadership". The Internal Security Agency. 16 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Agency, The Internal Security. "About ISA". The Internal Security Agency. 16 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  3. ^ "Ustawa o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu" (Lehçe). sejm.gov.pl. Erişim tarihi: 4 Ocak 2020. 
  4. ^ "Our Mission". abw.gov.pl. 8 Kasım 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ocak 2020. 
  5. ^ Annual Report 2009. Varşova: ABW. 2010. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]