İçeriğe atla

Irak Ulusal İstihbarat Servisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Irak Ulusal İstihbarat Servisi
INIS
جهاز المخابرات الوطني العراقي
Genel bilgiler
Kuruluş tarihiNisan 2004
Önceki kurum
Türüİstihbarat teşkilatı
Web sitesiinis.gov.iq

Irak Ulusal İstihbarat Servisi (INIS) Geçici Koalisyon Otoritesi yetkisiyle Nisan 2004 yılında kurulan Irak hükûmetinin bir istihbarat kuruluşudur.

Geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 Irak işgalinden sonra, Paul Bremer tarafından, Saddam Hüseyin'in askeri ve güvenlik hizmetleri dağıtıldı. Irak'ta güvenlik durumunun kötüye gidişi ve işgale karşı Irak direnişinin daha güçlü ve daha şiddetli hale gelmesiyle, bir gizli servis ihtiyacı daha acil hale geldi. 2003 yılı Aralık ayında, Washington Post tarafından İyad Allavi ve Nuri Badran, Geçici Hükûmet Konseyi ve Irak Ulusal Uzlaşı yetkililerinin iki üyesi, CIA yardımıyla yeni bir gizli servis kurma ayrıntılarını görüşmek üzere ABD'ye uçtuğu bildirdi. Kurum Badran başkanlığında ve Saddam'ın Irak İstihbarat Servisi'nin birçok ajanlarını işe almıştı. Yeni organizasyonun temel amacı isyana karşı oldu. İşe alım süreci CIA'ce poligraf kullanılma yardımıyla oldu.[1]

Ocak 2004'te The New York Times, yeni ajansın kurulmasının sürmekte olduğunu bildirdi. 500 ila 2000 görevli istihdam edilmesi ve ABD hükûmeti tarafından finanse edilmesi kararlaştırılmıştır. İbrahim el-Cenabi'nin casus teşkilatının lideri olmak için ana aday olduğu söylenmiştir. Bu çabalar yeni kurumun eski Baasçı güvenlik aygıtının yeniden yapılanması için kullanıldı ve köklü bir biçimi takip olabileceği endişeleri dile getirildi, Ahmed Çelebi'nin CIA ile iyi bağlantıları vardı ve başkaca eskiden sürgün Irak siyasetçileri hükûmet baskıları, eleştirilerini çekti.

Kuruluşu[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılı Nisan ayında, CPA Başkanı Paul Bremer INIS için bir şartı ortaya koydu ve böyle bir kurum oluşturmak için Irak Yönetim Konseyi yetkili otoritesince 69 Numaralı Emri imzaladı. Onun ilk müdürü Muhammed Abdullah el-Shahwani oldu ve ABD Kongresi tarafından onaylanan Irak ödeneği dahilinde kenara ayrılan gizli fonlardan finanse edilmiştir. Üç yılda 3 milyar $ tutarında bu gizli fonların, (küçük bir ölçüde, yanı sıra Afganistan için) Irak içinde gizli CIA operasyonları için tahsis edildiği söyleniyor.[2]

O da Bedir suikastları düzenlenmesinde Bağdat'taki İran büyükelçiliğini suçladı.

Görev[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurulan INIS, CPA Emir 69'a göre, istihbarat toplamak ve ilgili istihbarat faaliyetlerinde görevlidir:

  • Irak'ın ulusal güvenliği için tehditler.
  • Terörizm ve Ayaklanma.
  • Kitle imha, narkotik üretimi ve ticareti ve ciddi organize suç silahlarının yayılması.
  • Casusluk ve Irak demokrasisini tehdit edici diğer eylemler.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Priest, Dana; Wright, Robin (11 Aralık 2003). "Iraq Spy Service Planned by U.S. To Stem Attacks: CIA Said to Be Enlisting Hussein Agents". The Washington Post. 14 Mayıs 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Ekim 2015. 
  2. ^ Phoenix Rising 11 Ekim 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., The American Prospect, 1 Ocak 2004

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]