Victor Ostrovsky

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Victor Ostrovsky (28 Kasım, 1949 Edmonton, Alberta doğumlu) eski Mossad görevlisi, yazar. Ostrovsky'nin romanları Mossad'ın, özellikle yasal veya ahlaki açıdan yanlış kabul edilebilecek, çeşitli hareketlerini ve yönlerini konu almıştır.

Kanada'da doğan ama İsrail'de yetişen Ostrovsky 1982'den 1984'e kadar Mossad öğrencisi olmuş, daha sonra Ekim 1984'ten Mart 1986'ya kadar katza olarak çalışmıştır. 1990 yılında By Way of Deception (Hile Yolu) isimli romanını yayımlamıştır. Romanın gizli Mossad operasyonları hakkında olduğunu ve romanda birçok Mossad çalışanının gerçek ilk isimlerini ifşa ettiğini ileri sürmüştür.

Birçok eleştirmene göre kitap uzman bir romancı tarafından yazılmış bir romandan ibarettir ve küçük derecedeki bir çalışanın iddia edilenler gibi birçok operasyon sırrına ulaşması mümkün değildir.

Ostrovsky'ye göre kitap Mossad operasyonlarındaki hataları göstermiş ve Mossad çalışanlarına sadece ilk isimleriyle, ajanlara ise kod adlarıyla hitap etmiş ve böylece hiç kimseyi tehlikeye atmamıştır. İsrail hükümetinin yazarın romanının satışını bastırmak amacıyla birçok dava açması, yazarın ününün büyümesine ve iddialarının birçok kişi tarafından kabul edilmesine katkı sağlamıştır.

Yazarın romanlarından ikisi Türkçeye çevrilmiş ve yayımlanmıştır.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]