Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Direction Générale de la Sécurité Extérieure
(DGSE)
EMERAUDE - Domme.jpg
Domme, Périgord, Fransa'daki elektronik dinleme üssü.
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 1982
Bağlılığı Fransa Cumhurbaşkanlığı
Direktör Bernard Bajolet

Dış Güvenlik Genel Müdürlüğü, (Direction Générale de la Sécurité Extérieure (DGSE)), Fransa'nın dış istihbarat teşkilâtıdır. İngiltere'nin MI6 ve Amerika Birleşik Devletleri'nin CIA'inin Fransız eşdeğeri DSGE, Fransa Savunma Bakanlığı başkanlığında etkinlik gösteren ve istihbarat ve casusluk korunmasını sağlayan, iç muadili DGSI (İç Güvenlik Genel Müdürlüğü) ile birlikte çalışan, özellikle yurt dışında milis ve karşı istihbarat operasyonlarını gerçekleştirerek ulusal güvenlik sağlayan bir kurumdur. Diğer çoğu istihbarat örgütleri gibi, etkinlikleri ve örgütlenme detayları gizlidir.[1]

DSGE merkezi Paris'in 20. idari bölgesinde yer almaktadır.[2] DGSE özellikle ekonomik istihbarat açısından, dünyanın en saygın istihbarat teşkilâtlarından biri olarak kabul edilir.[3]

2 Nisan 1982'de 82-306 sayılı tamim ile eski teşkilat olan Service de Documentation Extérieure et de Contre-Espionnage (SDECE)'ın yerini aldı. Sloganı "partout où nécessité fait loi", "zaruretin kanunu yarattığı her yerde" oldukça saldırgan bir anlam taşır.

Savunma Bakanlığı'na bağlı çalışmaktadır. İdari yapısı şu şekildedir:

  • İdari İşler Müdürlüğü
  • Operasyonlar Müdürlüğü, gizli operasyonları gerçekleştirmekle görevli
  • İstihbarat Müdürlüğü
  • Strateji Müdürlüğü
  • Teknik Müdürlük, teknik bilgileri araştırır, onlardan yararlanmak için yöntem geliştirir. DGSE'nin teknolojiden yararlanmasını sağlar.
  • Alliance Base. Jacques Chirac tarafından 11 Eylül saldırılarının ertesinde kurulan bu birim, terörizme karşı CIA ile işbirliği yapmaktadır. Bu işbirliği sadece bilgi alışverişi boyutunda kalmamış, Alliance Base altmış kadar operasyona katılmıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kökenleri[değiştir | kaynağı değiştir]

DGSE'nin 1947'ye geri dönerek kökleri izlenebilir, merkezi bir dış istihbarat ajansı zamanında, BCRA gibi 3. Napolyon, zamanından kalma, bazı tür Deuxième Bürosu olarak İkinci Dünya Savaşı'nda Özgür Fransa'da - SDECE olarak bilinen, ayrı kurumların çeşitli şekiller altında birleştirilmesi ile kurulmuştur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Fransızca Vikipedi, DGSE maddesi [1]

Koordinatlar: 48°52′28″K 2°24′25″D / 48.8744°K 2.407°D / 48.8744; 2.407

  1. ^ DGSE. (2009). Britannica Ansiklopedisi. 5 Ekim 2009'da Çevrimiçi Britannica Ansiklopedisi'nden alındı: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/160588/DGSE
  2. ^ "Direction générale de la sécurité extérieure (DGSE)" (Archive). Service-public.fr (French government). Retrieved on 31 January 2014. "141, boulevard Mortier 75020 Paris"
  3. ^ The Diplomat.com" (The diplomat, 23 Mayıs 2014).