Efraim Halevy

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Efraim Halevy
Karanlıktaki Adam
Casusluk faaliyeti
BağlılıkMossad
HizmetMossadın 9. Direktörlüğü
Hizmet yılları1998-2002
RütbesiYönetici
Kişisel bilgiler
Doğum2 Aralık 1934(88 yaşında)
Londra,İngiltere
Milliyetİsrail
DinOrtodoks Yahudi
ÖğrenimKudüs İbrani Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Efraim Halevy, Mossad direktörü (1998-2003)

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1934 yılında Londra'da doğan Halevy II. Dünya Savaşı'na tanık oldu. Anne ve babasıyla birlikte 1948 yılının Nisan ayında o dönemde Filistin olarak bilinen ülkeye taşındı. Taşınmalarından bir ay sonra İsrail Devleti kuruldu. Halevy gençlik yıllarında bağımsızlık savaşını bizzat yaşadı ve yirmili yaşların başında Ulusal İsrailli Öğrenciler Birliği Başkanı olarak görev yaptı. Birlik adına çoğunlukla Doğu Avrupa olmak üzere Asya ve Avrupa ülkelerine ziyaretlerde bulundu.

Meslek hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yirmi yedi yaşında Mossad'a girdi ve Kısım amiri yardımcılığına atandı. 1967 yılına kadar burada analiz uzmanı, istibarat görevlisi ve idari işler başkanlığı görevlerinde bulundu. Bu görevlerinin ardından, sonraki yirmi sekiz buçuk yıl boyunca Mossad'ın yönetim kurulunda yer aldı. İzak Rabbin'in büyükelçiliğinde olmak üzere Washington'da dört yıl ve ayrıca Paris'te üç yıl üst düzey bir mevkide görev aldı. Her biri beşer yıl olmak üzere iki kez hareket başkanlığı görevinde bulundu. İsrail'in AB büyükelçisi olarak, bundan iki yıl üç ay sonra bir kriz döneminde Mossad'ın başına geçmek üzere Benyamin Netanyahu tarafından acilen çağrılan Halevy, Mossad'ın başına geçirildi. Direktörlük görevi dört buçuk yıl sürdürdü. Üst düzey yönetici olarak toplam otuz üç yıl hizmet vermiştir. Halevy, 1960 yılına kadar bir aile kurumu gibi işleyen Mossad için köklü bir değişim öngörmüştü. Beklenenin aksine kurum içerisinde çalışanların ailelerinden kişileri servise dahil etmelerine karşı çıktı. İnsan kaynaklarına önem vererek nitelikli elemanların kuruma katılmasını öncelik gösterdi.[1]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Halevy, Mossad Direktörlüğü dönemindeki bazı olaylara değindiği Karanlıktaki Adam Bir Mossad Tarihi kitabını kaleme almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Halevy, Efraim. Karanlıktaki Adam