Dış İstihbarat Servisi (Kazakistan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Dış İstihbarat Servisi
Lua hatası 62 satırında Modül:Dil: attempt to index field '?' (a nil value).
Syrbar Flag.jpg
Syrbar Bayrağı
Syrbar emblem.jpg
Resmi amblem
Genel bilgiler
Kuruluş Tarihi 2009
Önceki kurum
  • Brlau Bölümü KNB
Türü İstihbarat teşkilatı
Yönetici(ler)
Websitesi svr.kz

Kazak Dış İstihbarat Servisi (Kazakça: Қазақстан Республикасының «Сырбар» сыртқы барлау қызметі "Syrbar" syrtky barlau kyzmeti ya da sadece Syrbar) Kazakistan'ın birincil dış istihbarat kuruluşudur. Syrbar Şubat 2009 tarihinden itibaren Kazakistan Cumhuriyeti Milli Güvenlik Komitesi Barlau Bölümünün ardılıdır.

Karar[değiştir | kaynağı değiştir]

17 Şubat 2009'da Nursultan Nazarbayev'in Cumhurbaşkanı kararı ile Barlau Bölümünün kaldırılmasına ve kendi kişisel gücünü daha sağlamlaştırmak için bağımsız bir casusluk teşkilatını oluşturma ülkenin artan güvenliğine işaret etmektedir. Bir dereceye kadar, Barlau konumu gereği, sadece Kazakistan'a ait bir Sovyet mirası ürünü olmayan - SSCB'nin casusluk ajansı KGB'nin (Komitet Gosudarstvennoy Bezopasnosti) Birinci Baş Müdürlüğü, bir parçası olarak ülkenin de oldukça mütevazı uluslararası istekleri için bağımsızlığına erken bir gelişmedir. Barlau tahmini birkaç yüz subaydan oluşan kadrosu ile nispeten küçük bir bölüm olmaktadır. KNB öncelikle bir siyasi ve iç güvenlik ajansı olmaktaydı ve bu nedenle Barlau ona benzer bir ağır şekilde yurtdışında muhalifleri ve gurbetçileri izleme ile öne çıkmaktaydı. Birkaç durum içinde olan Barlau yürütmede ciddi ve süreklilikte işlev vermemiş ve yabancı güçlere karşı operasyonlar, bunlarla iş birliği içinde olma eğiliminde olarak Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR - Sluzhba vneshney razvedki) ile bir ilişkide kaçınılmaz bir ortağı olmuştur. 2008 yılında göstergeler var olmuştu ve istihbaratın bazı yenilenmeleri ile sektör büyük olasılıkla bağımsız olmuştu. Bir yandan, yaygın olarak rivayet olageldiği şekilde Nazarbayev, Barlau'yla memnun olmamıştır ve Kazak güvenlik topluluğu yöneticisi olarak Omirtai Bitimov atanmıştır. Yabancı etkisi ile onun başarılarında hükumet karşıtı çevrelerce şüpheli ve bazen de karşı-üretken olarak gösterilmiştir. Belki son zamanlarda iki Avusturyalı polis memurunun Ocak 2009'da tutuklanması etkili olmuştu. Ayrıca Nazarbayev'in eski damadı olan şefi Rahat Aliyev, onların eski Kazak istihbaratı casuslukla suçlandı ve iki düşüşle dışarı bir sorun ve bir şey olarak cumhurbaşkanlığı için 2007 yılından bu yana görev almaktaydı. Sonuç olarak, Aliyev ve onun yandaşları, Barlau için asal bir hedef olmuş, ama onların beceriksiz yöntemler gibi girişimleri sindirmeye ve gurbetçi muhalifler ve onların Avusturya'da devam eden güvencesinde olarak yardımcı olduğu zaman bir anda Kazak hükumeti Aliyev'i korumakta ve sıkıntı verici bir durum için dünya sahnesinde yeni bir saygın imaj yaratmaya çalışmaktadır. Sonuçta, Kazakistan artık harap ve yoksul bir devlet değildir ve 1990'larda olduğu gibi hangi dış çıkarları gözardı edilebilir şekilde olarak Rusya'ya kısmi bağımlılığı vardır. Petrol gelirleri ve etkisi sayesinde Batı'ya karşı dış politikada Rusya olmaksızın oynamıştır, yabancılaştırıcı olarak ve şimdi giderek daha önemli bir bölgesel güçtür. Bu Kazak katılımı dolayısıyla endeksler, bir dizi göstergeyi yansıtıyor olsa da, Irak'taki çok uluslu kuvvette o dönem Rus devlet başkanı olan Dimitri Medvedev'in kararına uygun olarak, onun Almatı'da ilk yabancı ziyaretidir. Bu bağlamda, Nazarbayev ülkeye daha kapsamlı deneyimli istihbarat servisi gerektiğine karar vermiş gibi görünmektedir.

Başkanlık stratejisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Ölçüleri üzerinde Başkanlık Kararnamesi ile Syrbar hizmetinin yaratılması Kazakistan Cumhuriyeti'nin ulusal güvenliğinin güçlendirilmesi ve istihbarat servisinin daha da geliştirilmesi, hükümet tarafından sunulmuş ve parça parça uygulamaya, Kazakistan Cumhuriyeti'nin önceden varolan Ulusal Güvenlik Stratejisi'nin sadece bir parçası olarak üzerine bu 12-2007 yılında konulmuştur.

Yabancı istihbarat servisleri ile iş birliği[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD ve Kazakistan arasında istihbarat iş birliği konusunda bir anlaşma 2010 yılında imzalandı. Bu sır antlaşma Kazak İstihbarat Servisi ve CIA iş birliği kapsar.

Direktörler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Amanzhol Zhankuliyev (Şubat 2009 yılından bu yana)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]