İçeriğe atla

Devlet Güvenlik Bakanlığı (Çin)

Koordinatlar: 39°54′18″N 116°23′55″E / 39.905°K 116.3986°D / 39.905; 116.3986
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Güvenlik Bakanlığı
Resmi amblem
Genel bilgiler
Kuruluş tarihiTemmuz 1983
Önceki kurum
 • Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Araştırma Bölümü
TürüGüvenlik teşkilatı
Üst kuruluşDevlet Konseyi
AdresPekin, Çin
Yönetici(ler)
 • Geng Huichang, Devlet Güvenlik Bakanı

Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) karşı istihbarat, yabancı istihbarat ve siyasi güvenlikten sorumlu istihbarat kurumudur ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin (çıkarları olmayan askeri bölge) güvenlik teşkilatıdır. Pekin'de Çin Halk Cumhuriyeti'nin Kamu Güvenliği Bakanlığı'na yakın bir merkezdir.

Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 4. Maddesince MSS, tutuklama veya savcılıklar ve mahkemeler tarafından aynı gözetimde devlet güvenliğini ilgilendiren suçlara ilişkin düzenli polis olarak insanları gözaltına almada yetkilidir.[1]

Devlet güvenlik bürolarının ağı ve Devlet Güvenlik Bakanlığı, kamu güvenliği bürolarının ayrı ancak paralel ağ ile karıştırılmaması gerekir, olağan güvenlik (devlet güvenliği olmayan) için sorumlu olan Çin Halk Cumhuriyeti, Kamu Güvenlik Bakanlığı tarafından ulusal düzeyde uygulanan polislik ve ilgili idari konularda karar yapıcı olarak bir görev üstlenir. İki sistem yerel düzeyde her ne kadar büyük ölçüde iş birliği ve sık sık kaynaklarını paylaştırmayı gerektirse de, idari olarak ayrıdır.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Güvenlik ve Kamu Güvenliği Bürosu daireleri Hubei İli, (Wuhan)

Modern MSS öncüsü Sosyal İlişkiler Merkez Bölümü (CDSA), 1949 yılında iktidara katılımından önce Çin Komünist Partisi (ÇKP) birincil istihbarat organı olmuştu. CDSA 1937-1945 İkinci Çin-Japon Savaşı sırasında Çin'in kuzeyindeki Shaanxi eyaletinde Yan'an komünist üs bölgesinde işletilmektedir. CDSA haberlere dayanarak, dünya durumu, değerlendirmelerle CPC'ce sağlanan ve Milliyetçi güçlere karşı 1946-1949 Çin İç Savaşı'nda komünistlere önemini kanıtlamış bir istihbarat ile donatılmıştır. CDSA iyice 1949 yazında yeniden düzenlenmiştir.[2] Bu isim ortadan kalktığında ve onun en önemli subaylarının bazıları ÇKP Merkez Devrimci Askeri İşler Komisyonu Kamu Güvenliği Bakanlığı, (Çin Halk Cumhuriyeti'nin kurulmasından sonra Merkez Halk Hükûmeti Kamu Güvenlik Bakanlığı değiştirildi) yeni üst düzey pozisyonlara aktarıldı. Uzun bir geçiş sırasında eski CDSA kesimleri Halk Kurtuluş Ordusu'na amacı içinde geldikten sonra, tam olarak CID artık yeni adıyla Merkez Araştırma Departmanı ile doğrudan (1955 yılında Komünist Partisi Merkez Komitesi altında bir organ olarak yeniden kuruldu) kuruldu.[3] MSS CID ve Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı karşı istihbarat elemanlarının birleşmesi sonucunda 1983 yılında kurulmuştur. Onun uzun süre görev yapan reislerinden birinin bildirildiğine göre ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) bir hayranı olan Tsinghua Üniversitesi 1964 mezunu olan Jia Chunwang, Pekin'de bir yerli oldu. MSS'ye bir elden geçirme uygulandığı7 zaman o, Mart 1998 tarihine kadar 1985'te Devlet Güvenlik Bakanı olarak görev yaptı ve Xu Yongyue örgütün yeni başkanı olarak atandı. Jia ardından MSS başkanı olarak seçkin bir hizmetle on yıl sonra, Halk Güvenliği sonrası Bakanı olarak atandı.

Büyük olasılıkla MSS kontrolü altında Çin istihbarat ajanları, geçmişte ABD İstihbarat Topluluğu'nda etkili bir başarı elde etmiştir. 1980'lerde Larry Wu-Tai Chin (Jin Wudai), CIA'in Dış Yayınlar Bilgi Servisi için bir çevirmen olarak tutuklandı ve ÇHC hizmetinde casuslukla suçlandı. Bir ABD Ordusu subayı olarak Çin'de konuşlandırılan ve dört yıl boyunca gittiği algılanmayan, 1944 yılında bir iş edilmişti. Daha yakın zamanda, 2003 yılında, Soruşturma, kaynak ve Cumhuriyetçi Parti bağış toplamadan sorumlu Katrina Leung Çin-Amerikan Federal Bürosu'nca tutuklandı ve o gizli bilgilerin kopyalama suçundan beraat etti, ancak hem FBI ve Çin hükûmeti hem de bir çifte ajan olmakla suçlanan ve sadece vergi ücretlerinde ve FBI'a yalan söylemeden hüküm giymişti.

2009 yılı Mart ayında eski MSS işlevsel elemanı Li Fengzhi MSS'nin diğer ülkelerden ve Washington Times'a verdiği demeçte Çin içinde iç muhalefeti bastırma olan bir röportajda karşı istihbarat sırları ve teknoloji koleksiyonu yapmıştı. İç baskılar, Li'ye göre, resmi olmayan Hristiyan kiliseleri ve yasadışı Falun Gong dini grupları, artı yurt dışında neler olup bittiğini bilmenin Çin'in nüfusunu engellemek için interneti sansürleme karşı çabaları içerir. Li, MSS'nin en önemli görevi olarak "Komünist Parti üstünlüğünü korumak için Çinli insanları kontrol etmek" olduğunu vurguladı.[4]

Görevi[değiştir | kaynağı değiştir]

Liu Fuzhi, Çin ve Kamu Güvenliği Bakanı Komünist Partisi Merkez Komitesi altında Siyaset ve Hukuk Komisyonu Genel Sekreteri'ne göre, MSS görevi düşmana karşı etkili tedbirler ile "devletin güvenliğini sağlamak için ajanlar, casuslar ve sabotaj veya Çin'in sosyalist sistemini devirmek için tasarlanmış karşı-devrimci faaliyetlerdir."[5] MSS temel görevlerinden biri, denizaşırı çeşitli ülkelerde hedeflerden yabancı istihbarat toplamak olduğu bildiriliyor. Birçok MSS ajanlarının Büyük Çin bölgesinde etkinlikte olması için (Hong Kong, Makao ve Tayvan) ve dünyanın en çok denizaşırı Çinli toplulukları kendilerine bütünleşik olduğu söyleniyor. Bir noktada, işadamları, bankacılar, akademisyenler ve gazeteciler olarak ABD, Kanada, Batı ve Kuzey Avrupa ve Japonya'da resmi olmayan örtülü etkinlikler olmuştu ve yaklaşık 120 ajan Çin'e çağrıldı.

Teşkilat başkanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Teşkilat başkanları Danıştay'a doğrudan raporlama yapan Devlet Güvenlik Bakanı (MSS) olarak bilinir.[6]

Ad Göreve başladı Görevden ayrıldı
1 Ling Yun Haziran 1983 Eylül 1985
2 Jia Chunwang Eylül 1985 Mart 1998
3 Xu Yongyue Mart 1998 Ağustos 2007
4 Geng Huichang Ağustos 2007 Görevdeki

Örgütlenme[değiştir | kaynağı değiştir]

MSS bir noktada olan bürolar ile ayrılır:

 • Yurt içi Gündem
 • Dışişleri
 • Hong Kong, Makao ve Tayvan
 • Teknoloji
 • Yerel İstihbarat
 • Karşı casusluk
 • Sirkülasyon
 • Araştırma (Çağdaş Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Çin)
 • İltica karşıtı ve Karşı gözetim
 • Bilimsel ve Teknolojik Bilgiler
 • Personel ve Eğitim
 • Gözetim ve Denetim

Ve diğer ofisler:

 • Genel Ofis
 • Siyasi Bölümü
 • Parti Komitesi

MSS personeli Uluslararası İlişkiler Üniversitesi'nde (guoji guanxi Xueyuan) yetiştirilmektedir.[7][8]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Criminal Procedure Law of The People's Republic of China". Chinacourt.org. 4 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2015. 
 2. ^ Zhu Chunlin (ed.), Lishi shunjian 1 (Moments in History 1) (Beijing: Qunzhong chubanshe, 1999), p. 5
 3. ^ Yang shangkun riji (Yang Shangkun's Diaries) (Beijing: Zhongyang wenxian chubanshe, 2001), p. 185.
 4. ^ Gertz, Bill, "Chinese Spy Who Defected Tells All" 21 Ocak 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Washington Times, 19 Mart 2009, p.1.
 5. ^ Devlet Güvenlik Bakanlığı 7 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., İstihbarat Kaynak Programı, Amerikan Bilim Adamları Federasyonu
 6. ^ Devlet Güvenlik Bakanlığı arama 16 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., China Vitae. Erişim 14 Mart 2010.
 7. ^ Mattis, Peter (14 Ocak 2011). "Assessing the Foreign Policy Influence of the Ministry of State Security". China Brief (İngilizce). 11 (1). Jamestown Vakfı. 6 Mart 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Eylül 2015. 
 8. ^ Stratfor Global Intelligence, 'Special Report: Espionage with Chinese Characteristics' 22 Ağustos 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 24 Mart 2010.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]