Şablon tartışma:Ulusal istihbarat teşkilatları

Sayfa içeriği diğer dillerde desteklenmemektedir.
Vikipedi, özgür ansiklopedi

Bu listeye JİTEM neden eklenmiş? Maddesinde bile "varlığı devlet kurumları tarafından onaylanmamış" diyor. Kastedilen "Jandarma İstihbarat Şube Müdürlüğü" olmasın? Bu şablona sadece yasalar çerçevesinde yetki alanı belirlenmiş istihbarat birimleri eklenmeli. — Pınar [m] 11:57, 15 Haziran 2010 (UTC)

Bahis konusu link listeye değil şablona eklenmiştir. Varlığı onaylanmamış ise maddeyi de silelim. Yasalar çerçevesinde görev yapıp yapmadığını da maddeden okuyabiliriz...Ertly 17:04, 15 Haziran 2010 (UTC)
??? Liste derken şablondaki sıralamayı kastediyordum elbette. Öncelikle, madde kayda değer olduğu için bu ansiklopedide yer alıyor. Varlığı onaylanmamış olsa da var olduğuna dair kaynaklar var, bu nedenle silinemez. Fakat varolduğu kanıtlansa bile yasalar dışında faaliyet gösterdiği açıktır. Bu şablonda yer alan kurumlar yasalarla kurulup düzenleniyor ve denetliyor (örneğin MİT: Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu). JİTEM ise ne Jandarma Teşkilat, Görev ve Yetkileri Kanunu'nda, ne de başka bir kanunda adı geçmediğine göre olsa olsa yasadışı "gizli" bir yapılanmadır. Şablondaki kurumlarla JİTEM kesinlikle bir tutulamaz. Yoksa komplo teorisi düzeyinde onlarca "gizli" birimi buraya ekleyebiliriz. — Pınar [m] 08:54, 16 Haziran 2010 (UTC)
İsterseniz şablondan silebilirseniz. Komplo teorisi düzeyinde kaldığını düşünmediğim bu kurum, şablona eklense de eklenmese de kategorik olarak bu şablonda toplanan kurumların arasındadır. İyi çalışmalar...Ertly 10:11, 16 Haziran 2010 (UTC)
Kişisel görüşümü sorarsanız bence de komplo teorisinden öte bir gerçek ama resmi ve gayriresmi kurumları birbirinden ayırmalıyız. Şablondan kaldırıyorum. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. — Pınar [m] 10:22, 16 Haziran 2010 (UTC)

MİT hakkında[kaynağı değiştir]

Arkadaşlar MİT ismindende anlaşılabileceği gibi ulusal bir haber alma teşkilatıdır.Mahalli olarak KGT verdır KazekageTR 23:26, 17 Kasım 2010 (UTC)

  • MİT hem mahalli istihbarat hemde dış istihbaratla ilgilenir. KGM sadece araştırma yapmak için kurulmuştur. Operasyonel bir yetkisi yoktur.-- BeşiktaşlıM 18:39, 19 Kasım 2010 (UTC)