Milli Güvenlik Bakanlığı (Türkmenistan)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Milli Güvenlik Bakanlığı veya MNB (Türkmence: Türkmenistanyň Milli howpsuzlyk ministrilgi) Türkmenistan hükümetinin istihbarat kurumudur. Büyük ölçüde Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra kalan KGB organlarının kalıntılarından oluşmakta ve işlevleri de büyük ölçüde aynı kalmıştır. KNB ve Ulusal Polis Gücü İçişleri Bakanlığı başkanlığındadır.[1]

Milli Güvenlik Komitesi 2002 yılına kadar KNB olarak biliniyordu.

İnsan hakları kaygıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Uluslararası Af Örgütü, MNB'nin dini inançları için bazı Türkmen gruplara hoşgörüsüz olduğunu ve sadece Rus Ortodoks Kilisesi ve Sünni Müslümanların üyelerine hoşgörülü olduğunu iddia etti.[2] İnsan Hakları İzleme Örgütü KNB'nin defalarca hapis ve siyasi rakipleri taciz ettiğini iddia etti. Her iki örgüt de KNB'nin ajanları tarafından işkence kullanılmasından bahsetmektedir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Curtis, Glen (1 Mart 1996). "Library of Congress Country Study: Turkmenistan". Kongre Kütüphanesi. 8 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 
  2. ^ "Fear for safety; torture/ill-treatment" (PDF). Open letter to gov't officials in Turkmenistan (Basın açıklaması). Amnesty International. 5 Aralık 2000. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 
  3. ^ "Human Rights Developments". Human Rights Watch. 1999. 11 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Ekim 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]