Devlet İstihbarat Servisi (Sri Lanka)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Devlet İstihbarat Servisi
SIS
SIS LOG THT.png
Resmi belirtkesi
Genel bilgiler
Kuruluş tarihi 1984
Önceki kurum
 • Ulusal İstihbarat Bürosu
Türü İstihbarat teşkilatı
Bağlılığı Sri Lanka Hükümeti
Üst kuruluş Savunma Bakanlığı
Adres Colombo, Sri Lanka
Yönetici(ler)
 • Maithripala Sirisena, Savunma Bakanı
 • Nilantha Jayawardena [1], Direktör

Devlet İstihbarat Servisi (SIS) Sri Lanka hükûmetinin bir istihbarat kuruluşudur.[2][3] Hem iç ve hem de dış istihbarat ile görevlendirilmiştir. Savunma Bakanlığı bünyesinde doğrudan oluşan kurum eskiden Ulusal İstihbarat Bürosu olarak biliniyordu.

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

1984 yılına kadar, Sri Lanka Polisi ilk Özel Şubesi altında, ve daha sonra İstihbarat Hizmetleri Bölümü altında, iç istihbarat işlerinden sorumluydu. Temmuz 1983 ayaklanmaları sırasında İstihbarat Hizmetleri Bölümü algıladıkları başarısızlıkta ülkenin istihbarat ağını yeniden değerlendirmek için J. R. Jayawardene Hükûmeti'nce oluşturuldu ve 1984 yılında Cumhurbaşkanı Ulusal İstihbarat Bürosu'nu kurdu. Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Polis gücü yeni örgütlenmede birleşik istihbarat birimleri oldu.[4] 2006 yılında Devlet İstihbarat Hizmetleri değiştirildi.

Tamil Kaplanları ajanları başarıyla yerine umutsuz durumda olan Sri Lankalı istihbarat servislerini koyarak, Sri Lankalı hükûmet ve Binbaşı Tuan Mutalif ve Albay Tuan Meedin Askeri İstihbarat Müdürlüğü de dahil olmak üzere birçok yüksek rütbeli askeri personelin suikastla sonuçlanan askeri örgütlerine sızmıştı. Savunma Bakanı Gotabhaya Rajapaksa meskûn denizaşırı anti-Tamil Kaplanları operasyonları da dahil olmak üzere önemli bir başarı elde edince SIS Dördüncü Ealam Savaşı'nda büyük bir rol oynadı ve birbirine bağlı bir aygıtı, umutsuz durumda olan istihbarat ajansları altında birleştirdi.[5]

Ocak 2015 yılında SIS Direktörü Chandra Wakista, muhalif politikacıların telefon dinlemesi iddiaları üzerine, Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında istifa etti.[6] Mart ayında Nilantha Jayawardena SIS Direktörü olarak atandı.

Direktörlükler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İç İstihbarat Direktörlüğü
 • Dış İstihbarat Direktörlüğü

Etkinlikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kumaran Pathmanathan kısa adıyla KP, Tamil Kaplanları için silah tedarikine dahil oldu ve Malezya'da yakalanarak bu ajans tarafından Tayland üzerinden Sri Lanka'ya taşındı.[7]

Son zamanlarda bazı eski LTTE üyeleri, Güneydoğu Asya ülkelerinde yakalandı ve birlikte Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Sri Lanka Ordusu Askeri İstihbarat Kolordusu (Sri Lanka) ile Sri Lanka'ya taşındı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Nilantha appointed SIS chief". Sri Lankan Mirror. 2 Mart 2015. 13 Mart 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 2. ^ "Slashing of security and the slaying of a politico". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 3. ^ "Tigers sustain three-pronged strategy". 8 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 4. ^ "SRI LANKA - A Country Study". 23 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 5. ^ "Arşivlenmiş kopya". 9 Ocak 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 
 6. ^ "Intelligence Chief Quits". Sri Lanka Guardian. 18 Ocak 2015. 12 Ağustos 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ağustos 2015. 
 7. ^ "KP- he knows secrets that have never been told". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Kasım 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]