Isser Harel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Isser Harel

Isser Harel (Isser Halperin) (d. 1912, Vitebsk, Rusya - ö. 18 Şubat 2003, Tel Aviv), 1952-1963 yılları arasında Mossad direktörlüğü yaptı.

1930 yılında Rus Yahudisi ailesiyle birlikte İsrail'de bir Kibbutz'e göçtü.

Mossad'ın ikinci yani Reuven Shiloah'dan sonraki direktörü olan Harel, 1940'lı yıllarda Haganah'a katıldı. Nazilere karşı savaşmak için Britanya Destek Kuvvetleri'ne katılan Harel'in prestijinin hızla yükselişiyle birlikte önemli bir konuma gelmesi onu yeni kurulan Shin Beth'in ilk direktörü yaptı. Hem yeni kurulan Shin Bet'deki hem de Mossad'da direktörlük görevini beraber idame ettiriyordu. Direktörlük döneminde 1960 yılında bir Alman Subayı ve Hitler'in en yakınındaki isimlerden biri olan Adolf Eichmann'ın hapsedilmesini sağladı. Bu görevdeki önemli isimlerden bir diğeri ise Rafi Eitan'dır. Mossad Ramsadlığı yaptığı süre boyunca başarılı olduğu bir diğer konu Yossele Schumacher konusuydu. Yossele Schumacher'in kaçırılmasından sonra günlerce uğraştı. İsrail'i mezhepsel bir çatışmaya sürükleyecek bu konuda birçok Mossad ajanı kendisine destek vermese bile Yossele'yi Mossad'ın bütün imkanlarını kullanarak kurtardı ve İsrail'de başlayabilecek bir mezhepsel çatışmayı engelledi. Bunlar olurken Mısır'ın, Alman bilim insanları ile füze ürettiği öğrenildi. Birçok kimse Isser Harel ve dönemin başbakanı David Ben-Gurion'a tepki gösterdi. Harel, Mısır'ın İsrail'e saldıracağına inanıyordu ve tüm soğukkanlılığını kaybetmişti. Ben Guiron'u uyarıyor, uyarılarına karşılık alamıyordu. Bu olaylar sonrası ikilinin arası iyice açıldı ve 1963 yılında Mossad'dan istifa ederek ayrıldı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Harel'in 1960 yılında hapsedilen Eichmann'ın hapsedilme sürecine dair 1975'te yazdığı The House on Garibaldi Street adlı kitabı bulunmaktadır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında Tel Aviv'de ölmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Mossad Büyük Operasyonlar - Yossele Nerede?. Koton Kitap. 2012. ss. 125-155. ISBN 978-605-87539-3-8.