Isser Harel

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Isser Harel

Isser Harel (Isser Halperin) (d. 1912, Vitebsk, Rusya - ö. 18 Şubat 2003), 1952-1963 yılları arasında Mossad Direktörlüğü yaptı.

1930 yılında Rus Yahudisi ailesiyle birlikte İsrail'de bir Kibbutz'e göçtü.

Mossad'ın ikinci yani Reuven Shiloah'dan sonraki direktörü olan Harel, 1940'lı yıllarda Haganah'a katıldı. Nazilere karşı savaşmak için Britanya Destek Kuvvetleri'ne katılan Harel'in prestijinin hızla yükselişiyle birlikte önemli bir konuma gelmesi onu yeni kurulan Shin Beth'in ilk direktörü yaptı. Hem yeni kurulan Shin Bet'deki hem de Mossad'da direktörlük görevini beraber idame ettiriyordu. Direktörlük döneminde 1960 yılında bir Alman Subayı ve Hitler'in en yakınındaki isimlerden biri olan Adolf Eichmann'ın hapsedilmesini sağladı. Bu görevdeki önemli isimlerden bir diğeri ise Rafi Eitan'dır. 1962 yılında Almanların, Mısır'a yardımcı olduğunu öğrendi. Bu dönemdeki olaylar sonrasında bazı uzlaşmazlıklar dolayısıyla 1963 yılında Mossad'dan istifa ederek ayrıldı.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Harel'in 1960 yılında hapsedilen Eichmann'ın hapsedilme sürecine dair 1975'de yazdığı The House on Garibaldi Street adlı kitabı bulunmaktadır.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

2003 yılında Tel Aviv'de ölmüştür.