Sayeret Matkal

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Sayeret Matkal (İbraniceסיירת מטכ"ל‎‎) veya Birim 262 İsrail Savunma Kuvvetleri'ne bağlı bir özel kuvvetler birimi.[1] Sayeret Matkal'ın sorumlulukları arasında askerî keşif, düşman birlikler hakkında bilgi toplama, terörle mücadele, rehine kurtarma, ani baskın gibi roller bulunmaktadır. Birim, 1957 yılında İngiliz Special Air Service (SAS) örnek alınarak kurulmuştur.[2]

Sayeret Matkal
Etkin1957-günümüz
Ülke İsrail
Bağlılıkİsrail Savunma Kuvvetleri
TipiKomando
GöreviÖzel keşif
Doğrudan müdahale
Terörle mücadele
Rehine kurtarma

Her şeyden önce, stratejik istihbarat elde etmek için düşman hatlarının arkasında keşif yürüten bir saha istihbarî birim olan Sayeret Matkal, aynı zamanda terörle mücadele ve İsrail sınırlarının ötesinde rehine kurtarma görevi de yapmaktadır. Birim, sonradan İngiliz Ordusu'nun Special Air Service'inin (SAS) "Kim cesaret ederse, kazanır." sloganını alarak modellenmiştir ve Amerika Birleşik Devletleri Ordusu'nun özel kuvvetler birimi olan Delta Force ile eşdeğer görülmektedir.[3] Doğrudan İsrail Savunma Kuvvetleri'nin Askeri İstihbarat Müdürlüğü'nün Özel Harekât Şubesine bağlıdır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "גיבוש מטכ״ל - תנאי קבלה, טיפים לגיבוש סיירת מטכל ועוד". Xpert כושר קרבי (İbranice). 28 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021. 
  2. ^ "Sayeret Matkal – ShadowSpear Special Operations". 23 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Şubat 2017. 
  3. ^ "İsrail'in özel operasyonları ve Sayeret Matkal". 27 Ağustos 2008. 30 Eylül 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 8 Ağustos 2021.